Rentowność może wzrosnąć

Andrzej Skraba
13-12-2004, 00:00

Ceny obligacji skarbowych rosły od początku ubiegłego tygodnia, bazując na dobrych nastrojach panujących na rynkach zagranicznych. Pozytywnym sygnałem było też znaczące umocnienie złotego, dzięki czemu kurs EUR/PLN znalazł się na poziomie 4,17 zł. Wzrosty cen przyspieszyły po informacjach, że podaż papierów skarbowych w I kwartale 2005 r. będzie niższa niż w analogicznym okresie tego roku. Dodatkowo, po raz pierwszy od dłuższego czasu, wspomniano o obniżce stóp procentowych, która miałaby zapobiec niepokojącej polityków dalszej aprecjacji złotego. W czwartek rentowność papierów 5-letnich spadła do 6,25 proc. W międzyczasie cena kontraktu FRA 12x15 spadła do poziomu 6,18 proc., co oznacza, że uczestnicy rynku zaczęli oczekiwać ponad 25-punktowej obniżki stóp procen- towych przez RPP w ciągu następnych 12 miesięcy.

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się na redukcję stóp procentowych w przyszłym roku, choć prawdopodobnie uczestnicy rynku będą to jeszcze wiele razy dyskontować. Oznacza to, że być może rentowność 5-letnich papierów spadnie na krótki czas do poziomu 6,00 proc. w ciągu 2-3 następnych miesięcy.

W tym tygodniu oczekuję lekkiego osłabienia rynku. To będzie efekt zleceń sprzedaży polskich obligacji przez zagranicznych klientów. Nastawienie do polskich papierów może się pogorszyć również z uwagi na publikację danych o listopadowej inflacji. GUS poda dane we wtorek, a może się okazać, że inflacja w listopadzie była wyższa niż powszechnie oczekiwane 4,5 proc. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie aukcja zamiany obligacji w czwartek. Rentowność 5-letnich papierów może wzrosnąć do 6,47 proc.

Andrzej Skraba, diler Societe Generale

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Skraba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rentowność może wzrosnąć