Rok 2004: sporo dużych umów

Anna Staniszewska
opublikowano: 28-12-2004, 00:00

W 2004 r. zawarto wiele umów typu pre-lease, czyli zawartych przed oddaniem budynku do użytku. Świadczy to o znacznym zainteresowaniu wynajmem nowoczesnej powierzchni biurowej, która już przy budowie może być dostosowana do potrzeb najemcy. Poza tym atrakcyjne są warunki transakcji, co w połączeniu z funkcjonalnością powierzchni i lokalizacją wpływa na podjęcie decyzji o najmie. Czynsze wywoławcze w tego typu transakcjach w centrum Warszawy to 20-21 EUR za mkw. miesięcznie, poza centrum 17-18 EUR — należy jednak odliczyć upusty, czyli nawet 25 proc. wartości transakcji.

Na uwagę zasługuje umowa podpisana przez operatora telefonii komórkowej Polkomtel. Firma ta zdecydowała się na wejście do biurowca, który od 2001 r. pozostawał pusty. Nastąpiło to tuż po zakupie budynku przez spółkę WAN 11 (udziałowcy: WAN i Echo Investment), co wskazuje, że nowy właściciel miał już potencjalnego najemcę przed transakcją kupna. Budynek wymaga dostosowania rozwiązań technicznych do potrzeb najemcy z branży telekomunikacyjnej i trudno w tym przypadku oszacować czynsz, jednak — według naszej oceny — waha się on między 11 a 13 EUR za mkw. miesięcznie.

Anna Staniszewska, DTZ Polska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Staniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu