Czytasz dzięki

Ropa na światowych giełdach lekko w dół

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-08-2005, 12:00

Ceny ropy naftowej na światowych giełdach paliw zniżkują lekko po rekordowych wzrostach w środę i czwartek - podają brokerzy. Wszystko wskazuje bowiem na to, że huragan Katrina oszczędzi wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Ceny ropy naftowej na światowych giełdach paliw zniżkują lekko po rekordowych wzrostach w środę i czwartek - podają brokerzy. Wszystko wskazuje bowiem na to, że huragan Katrina oszczędzi wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

    Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na październik na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku staniała w piątek przed południem czasu londyńskiego w handlu elektronicznym o 29 centów, do 67,20 USD. Ropa Brent w Londynie na giełdzie paliw IPE staniała zaś w piątek o 52 centy, do 65,75 USD za baryłkę.

    "Wiele wskazuje na to, że huragan oszczędzi główny obszar produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej i dlatego traderzy realizują zyski" - powiedział Tetsu Emori, główny strateg ds. surowców w Mitusi Bussan Futures w Tokio.

    Emori ocenia, że w przyszłym tygodniu ceny ropy mogą spaść, bo do końca zbliża się sezon wakacyjny w USA, a to zmniejszy presję wywołaną malejącymi zapasami benzyny. Nie można jednak wykluczyć, że ceny ropy odbiją się i zdrożeje ona do ponad 70 USD za baryłkę.  Na Florydzie huragan w nocy z czwartku na piątek przyniósł gwałtowne ulewy i wichury o prędkości dochodzącej do 129 kilometrów na godzinę. Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami i zrywał dachy.

    Ostatnie wzrosty cen na światowym rynku ropy wiążą się też z opublikowaniem w środę przez Stany Zjednoczone danych wskazujących na obniżanie się amerykańskich zapasów benzyny. Na dodatek w Chinach poinformowano, że w lipcu import ropy surowej do tego kraju osiągnął szczyt.

    Sparaliżowanie wywozu ropy z Ekwadoru było jeszcze jednym z powodów nerwowości na światowych giełdach surowcowych i drożenia tego nośnika energii. Dobrą informacją dla rynków jest to, że protestujący w Ekwadorze, których działania doprowadziły do wstrzymania eksportu ropy naftowej z kraju, zawarli w czwartek porozumienie z firmami naftowymi.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane