Ropa zdrożała

opublikowano: 26-10-2021, 21:27

Cena ropy WTI nadal rośnie i jest najwyższa od 7 lat.

Ropa drożeje, bo rynek spodziewa się dalszego spadku jej zapasów w centrum magazynowym w Cushing z powodu ograniczonego wydobycia w USA oraz rosnącego popytu. Phil Flynn, analityk Price Futures Group uważa, że cena ropy rośnie wraz z nasilającą się obawą przed spadkiem zapasów poniżej minimalnego poziomu operacyjnego.

- Rafinerie ciągną obecnie ropę z Cushing w niesamowitym tempie. Zbliżamy się do wyczerpania zapasów – powiedział Flynn.

Popyt czerpie siłę także z takich prognoz jak Larry’ego Finka, szefa BlackRock, który widzi duże prawdopodobieństwo dojścia kursu ropy do 100 USD za baryłkę.

Na zamknięciu sesji na NYMEX kurs ropy WTI z grudniowych kontraktów rósł o 89 centów, czyli 1,1 proc., do 84,65 USD za baryłkę. Ropa Brent z grudniowych kontraktów zdrożała o 41 centów do 86,40 USD. Jest bliska trzyletniego szczytu, wynoszącego 86,74 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane