Rosja może wznowić zakup obcych walut

opublikowano: 28-11-2018, 13:01

Elvira Nabiullina, szefowa rosyjskiego banku centralnego stwierdziła, że Rosja może wznowić zakupy walut obcych, których zaprzestała na początku 2018 r. Komentarz przedstawicielki Banku Rosji doprowadził do spadku notowań rubla, który w środę jest najsłabszą walutą z rynków rozwijających się.

Jeśli obecna sytuacja na rynkach finansowych będzie się przedłużać, uważamy, że będzie możliwe wznowienie regularnych zakupów walut obcych po świątecznej przerwie po Nowy Roku, od 15 stycznia - powiedziała Nabiullina podczas forum VTB Capital w Moskwie.

Zobacz więcej

Elvira Nabiullina, szefowa Banku Rosji

Bloomberg

To jak dotychczas najwyraźniejszy wygnał, że regulator wznowi kupowanie, które zostało zawieszone w sierpniu, gdy rubel spadł. Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni możliwością wznowienia zakupów w terminie do końca roku. Bank centralny ogłosił zawieszenie we wrześniu wraz z niespodziewaną podwyżką stóp w celu stabilizacji rynku

Od tego czasu rubel odrobił część strat, ponieważ obawy o nowe sankcje amerykańskie zanikły, ale niedawny spadek cen ropy naftowej zmącił perspektywy. Nabiullina powiedziała, że to samo w sobie nie wpłynie na decyzję banku centralnego o wznowieniu zakupu walut obcych.

Ekonomiści są podzieleni odnośnie tego czy bank centralny podniesie stopy procentowe ponownie w grudniu, po pierwszym ich podniesieniu od 2014 r. na początku tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy