Rośnie optymizm wśród MŚP

opublikowano: 23-05-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedsiębiorcy lepiej niż jesienią oceniają perspektywę nadchodzących miesięcy. Liczba firm spodziewających się wzrostu sprzedaży zwiększyła się prawie dwukrotnie.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czego firmy spodziewają się w najbliższym półroczu?
  • W których branżach znajduje się najwięcej optymistów?
  • Jak przedsiębiorcy widzą swoją płynność finansową w nadchodzących miesiącach?
  • Czy firmy spodziewają się wzrostu zamówień?

Najnowszy pomiar przeprowadzonego na zlecenie Bibby Financial Services badania Bibby MSP Indeks, które przedstawia wskaźnik nastrojów wśród właścicieli i prezesów firm, wyniósł 52,7 pkt, co oznacza wzrost o 42,6 pkt w porównaniu z jesiennym sondażem. Mimo niesprzyjającej koniunktury przedsiębiorcy patrzą w przyszłość z większym optymizmem i wierzą w poprawę kondycji swoich biznesów w najbliższych sześciu miesiącach.

Ankietowani liczą przede wszystkim w lepsze wyniki sprzedaży – liczba spodziewających się wzrostu zamówień zwiększyła się prawie dwukrotnie w stosunku do jesiennej edycji badania (31 proc. wobec 17 proc.). Poprawy oczekują przedstawiciele firm z każdej branży, ale najwięcej optymistów znajduje się wśród przewoźników i usługodawców, gdzie zmiany na lepsze oczekuje co trzeci respondent.

63 proc. właścicieli i prezesów firm zakłada, że płynność finansowa ich biznesów utrzyma się na stabilnym poziomie, a do 16 proc. zmniejszył się (z 27 proc.) odsetek ankietowanych przewidujących jej spadek.

Na wzrost inwestycji liczą przede wszystkim firmy działające w usługach i transporcie. Z kolei handlowcy i producenci nie przewidują zmian w tym obszarze, a budowlańcy i pozostałe branże spodziewają się spadku.

Przedsiębiorcy nie planują w najbliższych sześciu miesiącach większych zmian w liczbie pracowników - zamiast zwalniać, ograniczą nowe rekrutacje.

- Badania Bibby MSP Index pokazują, że mali i średni przedsiębiorcy są mocno osadzeni w realiach gospodarczych i doskonale rozumieją mechanizmy gospodarcze stojące za obecnym spowolnieniem. Słabe wyniki sektora produkcyjnego to przecież m.in. efekt postpandemicznego przestawienia się konsumentów na usługi, stąd lepsze rokowania przedsiębiorców z tego sektora – mówi Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży Bibby Financial Services, firmy która bada nastroje polskich przedsiębiorców już od 12 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane