Czytasz dzięki

Różne drogi do naprawy firm

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-05-2020, 07:37

O restrukturyzacji sądowej pisze Piotr Zimmerman, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja.

Restrukturyzacja to podstawowe narzędzie minimalizowania gospodarczych skutków pandemii. Ustawodawcy na całym świecie, usiłując pomagać swoim gospodarkom, sięgnęli po najrozmaitsze narzędzia: od ułatwień w pozyskiwaniu finansowania (pomoc na koszt Skarbu Państwa) poprzez ułatwienia w sięganiu po instrumenty restrukturyzacyjne (pomoc kosztem wierzycieli) aż po zawieszenie obowiązku składania wniosku o ogłoszenie upadłości (pomoc kosztem stabilności systemu gospodarczego). Polski ustawodawca wykorzystuje wszystkie metody na poziomie, na jaki stać naszą gospodarkę. W statystykach I kwartału 2020 r. jeszcze nie widać wyraźnie skutków  pandemii, na pewno bardzo mocno wpłyną na wyniki II kwartału, który praktycznie w całości upłynie pod znakiem zwiększonego zapotrzebowania na pomoc dla firm.

Piotr Zimmerman, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja
Zobacz więcej

Piotr Zimmerman, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja

Na tle wszystkich metod niwelowania skutków epidemii restrukturyzacja sądowa wydaje się najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem. Nie wiąże się z rozdawnictwem państwowym (którego efektem ubocznym jest szkodliwa dla całego społeczeństwa inflacja),  rozkłada ciężar pomiędzy wszystkich kontrahentów i samego dłużnika, a ponadto poddana jest bardzo wnikliwej kontroli doradcy restrukturyzacyjnego i sądu. Warto przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i możliwościom ratowania najbardziej zagrożonych firm. Spośród dostępnych rozwiązań na pierwsze miejsce wysuwa się przyspieszone postępowanie układowe, zawierające wszystkie niezbędne na czas epidemii instrumenty. Z jednym zastrzeżeniem: konieczne jest przestrzeganie przez sądy 7-dniowego terminu instrukcyjnego. Otwarte szybko i sprawnie poprowadzone postępowanie to podstawowy warunek jego powodzenia. Tak jak podmioty zdrowe, tak i podmioty w restrukturyzacji wymagają szczególnego traktowania w okresie pandemii, stąd konieczność patrzenia przez pryzmat tej szczególnej sytuacji na przesłanki do umorzenia postępowania – czytaj wstrzymanie się z pochopnym umorzeniem, gdy wstrzymanie płatności wynika właśnie z nadzwyczajnej i obiektywnie niezawinionej przez dłużnika sytuacji. 

W okresie kryzysu wywołanego pandemią widoczny jest brak kompleksowych rozwiązań ustawowych dotyczących modyfikacji stosunków umownych. Oferowana tylko przez postępowanie sanacyjne skomplikowana procedura odstępowania od umów wzajemnych kompletnie nie sprawdza się w praktyce. Korzyści, które pozornie daje dłużnikowi, okazują się nieproporcjonalne do ponoszonego. Warto wykorzystać ten szczególny okres na szybkie przemyślenie, co w tej procedurze można zrobić, żeby ułatwić modyfikację stosunków umownych bez potrzeby wikłania obu stron w wieloletnie procesy odszkodowawcze. Proponowane przez ustawodawcę w ramach tzw. Tarczy 4.0 uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wydaje się właściwym krokiem w kierunku umożliwienia jak najszerszemu gronu przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii uratowania firm w krytycznej sytuacji. Efekty ewentualnego wprowadzenia tej procedury będziemy mogli poznać jednak dopiero za kilka kwartałów.

Raport jest dostępny na www.zimmermanfilipiak.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane