Ryanair likwiduje bazy i zwalnia

opublikowano: 15-01-2020, 12:31

Irlandzka linia lotnicza Ryanair poinformowała o likwidacji ponad 200 miejsc pracy w Hiszpanii w związku z zamknięciem trzech baz na Wyspach Kanaryjskich.

Liczba likwidowanych miejsc pracy jest jednak o wiele mniejsza niż 512, czego obawiały się związki zawodowe.

- Na Wyspach Kanaryjskich zwolniono ponad 200 osób, to tylko piloci i personel pokładowy, bez innego personelu - powiedział dyrektor ds. zasobów ludzkich linii lotniczych, Darrell Hugues, na konferencji prasowej w Madrycie. 

Ryanair poinformował w sierpniu, że zamknie bazy na Teneryfie, Lanzarote i Gran Canarii, a także jedną w Gironie na kontynencie hiszpańskim. Na tej podstawie hiszpański związek zawodowy USO przewidywał, że pracę straci aż 512 osób. Ryanair postanowił jednak utrzymać bazę w Gironie.  

Firma uzasadniła potrzebę zmniejszenia liczby baz opóźnieniami w dostawie uziemionego Boeinga 737 MAX, w związku z którymi, jak twierdzi, firma dysponuje większą liczbą pilotów i załogi niż było to konieczne.

- Nie mamy wystarczająco dużo samolotów, więc zamykamy bazy - wyjaśnia Hugues.  

Firma nie zamknęła bazy w Gironie po tym, jak tamtejsi pracownicy podpisali nowe umowy czyniące z nich pracowników sezonowych.

Jak poinformował związek zawodowy, zgodnie z nowym kontraktem pracownicy są zatrudnieni przez dziewięć miesięcy w roku zamiast 12, co oznacza, że ich roczne wynagrodzenie zostanie zmniejszone o około 25 proc.

Około 100 pracowników w bazie Ryanair w Gironie zaakceptowało nowe warunki, a ci, którzy odmówili, zostali zwolnieni, powiedział Hugues.   

Ryanair spodziewa się, że w marcu-kwietniu dostanie do 10 samolotów Boeing 737 MAX, powiedział dyrektor marketingu linii lotniczej, Kenny Jacobs.   
„W tej chwili” nie ma jednak żadnych planów ponownego otwarcia baz na Wyspach Kanaryjskich,  dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane