Rynek ponownie pokonał zarządzających TFI

Anna Borys
opublikowano: 08-07-2008, 00:00

Ostatnia fala przecen zalała większość zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Od początku obecnej wyprzedaży (14 maja), do ostatniej wyceny funduszy inwestycyjnych (3 lipca) warszawska giełda straciła 17,01 proc. Odrobinę lepiej zachowywały się blue chipy, których wyceny stopniały o 16,46 proc. Inwestorzy najchętniej sprzedawali zaś walory średnich spółek. mWIG40 zanurkował o 22,17 proc. Jak w tym czasie zachowywały się fundusze inwestycyjne? Większość została w tyle za rynkiem.

Najsłabiej od 14 maja radził sobie DWS Polska Akcji Spółek Eksportowych. Jego klienci stracili w tym czasie 25,32 proc. Powodów do zadowolenia nie mają także właściciele jednostek Fortis subfundusz Fortis Akcji. Ich oszczędności od połowy maja schudły o 23,99 proc. Najsłabszą trójkę zamyka DWS Polska Top 25 Małych Spółek z wynikiem -23,32 proc.

To bardzo słabe stopy zwrotu, biorąc pod uwagę fakt, że portfele funduszy akcyjnych teoretycznie były przygotowane na falę spadkową. W okresie bessy zarządzający starają się minimalizować zaangażowanie w akcje. Trzymają znacznie więcej gotówki. W ten sposób, gdy kursy spółek notowanych na warszawskim parkiecie nurkują, tylko część portfela jest narażona na utratę wartości. Aktywa trzymane w formie gotówki bądź na rynku pieniężnym są bezpieczne. Z tego powodu w czasie hossy funduszom trudno dogonić indeksy, a w czasie spadków zarządzający z łatwością powinni pokonać rynek. Tak niestety nie jest. Powodem mogą być akcje spółek, które są mało płynne i fundusze nie potrafią ich sprzedać. Takie papiery znacznie ciążą na wynikach produktów akcyjnych.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu