Rząd liczy na 57 mld EUR z programu odbudowy

Do końca września resort funduszy przedstawi projekt Krajowego Planu Odbudowy. O dofinansowanie powalczą beneficjenci, którzy opracowali 1,2 tys. projektów

2,5 tys. wniosków wpłynęło do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej od beneficjentów chcących skorzystać z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Małgorzata Jarosińska – Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej informuje, że 641 wniosków o dofinansowanie z KPO przysłały rządowe resorty, a 557 regionalne samorządy. Pula pieniędzy nie będzie jednak dzielona na podmioty skarbu państwa i samorządowe.
fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

- Z tej puli wybraliśmy 1198 projektów – informuje Małgorzata Jarosińska – Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dotyczą 8 obszarów – energetyki, infrastruktury, transportu, innowacji, zdrowia, ochrony środowiska, spójności terytorialnej oraz cyfryzacji.

W pierwszym etapie Komisja Europejska (KE) przyznała Polsce 18,9 mld EUR dotacji. W ciągu trzech lat kwota ta może zwiększyć się o 4,1 mld EUR, ale przyznanie dodatkowych funduszy będzie wyliczane na podstawie PKB na osobę, stopy bezrobocia itp. Małgorzata Jarosińska-Jedynak informuje, że trwają także rozmowy z KE dotyczące przyznania Polsce 34,2 mld EUR w formie pożyczek. W sumie więc rząd liczy na 57 mld EUR na wyjście z pandemicznego kryzysu. Projekt KPO ma być przedstawiony Brukseli do końca września 2020 r., by jak najszybciej opracować listę inwestycji i wyłonić beneficjentów.

Małgorzata Jarosińska – Jedynak informuje, że wartość wniosków kilkakrotnie przekracza pulę przyznanych dotacji.

- W przypadku dobrze przygotowanych projektów, których jednak nie uda się sfinansować z KPO, będziemy proponować skorzystanie z innych programów oraz instrumentów wsparcia – podkreśla Małgorzata Jarosińska – Jedynak. 

Beneficjenci mogą starać się o dotację na 100 proc. wartości inwestycji, ale mogą także łączyć finansowanie z KPO z innymi programami, takimi na przykład jak Kolej Plus. Zgodnie z zaleceniami KE, wysoko punktowane będą m.in. projekty dotyczące ochrony środowiska oraz cyfryzacji. Małgorzata Jarosińska-Jedynak informuje, że unijni urzędnicy proponują w KPO, podobnie jak w przypadku funduszy spójności na przyszłą perspektywę, przyznanie tzw. zerowych markerów dla projektów drogowych. Oznacza to, że tego typu inwestycje miałyby małe szanse na wysoką punktację i pozyskanie pieniędzy z planu odbudowy.

- Prowadzimy jednak rozmowy z Komisją Europejską mające na celu inne ocenianie projektów z KPO niż z funduszy spójności – dodaje Małgorzata Jarosińska – Jedynak.

Możliwość finansowania inwestycji drogowych z tego programu, zwiększy szanse wykorzystania przewidzianych w nim dotacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane