Rząd szuka ekstrakasy

Jarosław Królak
02-08-2010, 06:45

Oprócz podwyżki VAT premier poszuka dochodów w prywatyzacji i sprzedaży ziemi. O redukcji wydatków cicho sza.

Dopiero we wtorek poznamy szczegóły planu finansowego państwa.

VAT w górę. Na piątkowej konferencji szef rządu nie ujawnił jednak szczegółów. Nie wiadomo więc, czy o 1 proc. podskoczy tylko stawka podstawowa 22 proc., czy też wszystkie inne, czyli 3 proc. (np. żywność nieprzetworzona) i 7 proc. (np. leki). Premier nie podał też, kiedy wejdzie w życie wyższy VAT.

— We wtorek Rada Ministrów przyjmie plan finansowy i wtedy podamy jego szczegóły. Naszym celem jest niedopuszczenie do spirali zadłużenia państwa — mówił szef rządu.

W zaskakujący sposób uzasadniał podwyżkę VAT.

— Obniżenie stawek PIT do 18 i 32 proc. nastąpiło w szczycie koniunktury gospodarczej. Gdy rząd PiS proponował obniżkę PIT, to nie wskazał źródeł finansowania tej wyrwy finansowej. A tylko w tym roku generuje ona ubytek w kasie państwa rzędu 42 mld zł. Podwyżka VAT da tylko 5-5,5 mld zł rocznie — mówił premier.

Nie wspomniał, że jego partia głosowała za obniżką PIT a la PiS. Zapowiedział, że jesienią rząd pokaże kilkadziesiąt projektów ustaw "deregulacyjnych i zwiększających oszczędności".

— Nasz plan obejmuje kilkadziesiąt sposobów zwiększania dochodów państwa — mówił Donald Tusk.

Nie zdradził szczegółów. Z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem położył nacisk na zwiększanie wpływów z prywatyzacji i sprzedaży ziemi.

— Konieczne jest trwałe zagospodarowanie ziemi państwowej. Szybkie jej sprzedawanie dałoby budżetowi nawet 15 mld zł rocznie — ocenił wicepremier.

Tusk nie mówił o cięciu wydatków budżetowych. Zapewnił, że zostanie prorodzinna ulga podatkowa i becikowe. KRUS nie będzie reformowana.

— Przyszłość Polski nie zależy od reformy KRUS — uważa premier Tusk.

Więcej, w tym opinie ekspertów w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" - KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Rząd szuka ekstrakasy