SEC nie odpuszcza Muskowi

opublikowano: 19-03-2019, 07:48

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wskazała w sądzie, że Elon Misk nie wystąpił o zatwierdzenie żadnego wpisu na Twitterze dotyczącego Tesli, co miał robić zgodnie z zawartą ugodą, pisze Reuters.

W ubiegłym roku SEC oskarżył twórcę i szefa Tesli o oszustwo polegające na publikacji na Twitterze wprowadzających w błąd informacji o planach wycofania spółki z giełdy. Komisja zażądała usunięcia Muska ze stanowiska prezesa. Ostatecznie, w wyniku zawartej ugody, przestał być szefem rady dyrektorów i zapłacił wysoką karę finansową. Częścią ugody było także zobowiązanie Muska od powstrzymania się od publikacji na mediach społecznościowych istotnych informacji dotyczących Tesli zanim zrobi to sama spółka. Musk, którego wpisy śledzi 24 mln ludzi, miał także występować o zgodę spółki na publikację tweetów z informacjami o niej. W lutym SEC wystąpił do sądu o uznanie złamania warunków ugody przez Muska po tym jak 19 lutego napisał na Twitterze, że „Tesla zrobiła 0 samochodów w 2011 roku, ale zrobi około 500 tys. w 2019”. 

Elon Musk
fot. Bloomberg

- Jest zdumiewające, że Musk nie starał się o zatwierdzenie żadnego z licznych tweetów o Tesli, które opublikował w miesiącach od wydania przez sąd nakazu – oświadczył w poniedziałek w sądzie SEC.  

Eksperci uważają, że Komisja ma wiele możliwości ukarania Muska. Może obłożyć go większą karą finansową, wprowadzić dalsze restrykcje na jego działania, a nawet całkowicie usunąć go z organów zarządzających Tesli.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane