Skarb stawia warunki maklerom i funduszom

Grzegorz Nawacki, Tomasz Siemieniec
opublikowano: 02-12-2009, 07:29

Sprawdzam — mówi Aleksander Grad do  instytucji, które deklarują chęć kupna GPW. Resort boi się przejęcia giełdy przez konkurenta. Zgodzimy się na mechanizm zabezpieczający — uspokajają fundusze.

Połóżcie na stole ofertę — wzywa Aleksander Grad, minister skarbu, instytucje finansowe, które od kilku miesięcy przekonują, że to im, a nie inwestorowi branżowemu, skarb państwa powinien sprzedać Giełdę Papierów Wartościowych (GPW).

— Zarząd GPW i doradcy mają natychmiast przystąpić do prac nad aktualizują prospektu emisyjnego. Nie ma na co czekać. Równolegle rozpoczynamy konsultacje z potencjalnymi inwestorami, szczególnie z interesariuszami giełdy, jak też krajowymi funduszami. Chcemy uzyskać od nich konkretne deklaracje dotyczące udziału w prywatyzacji. Między innymi na ich podstawie zdecydujemy o strukturze oferty. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch-trzech miesięcy będziemy mieli gotowy projekt upublicznienia —zapowiada Aleksander Grad.

Czego oczekuje minister?

— Powody zamknięcia negocjacji z Deutsche Boerse są dowodem na to, że serio traktuję to, co powiedziałem, że prywatyzacja giełdy jest dla Polski najważniejszą prywatyzacją w ciągu ostatnich 20 lat. Nie sprzedam GPW bez pełnych gwarancji, że jej nowy właściciel lub właściciele zapewnią jej rozwój, autonomię i pełne bezpieczeństwo dla naszego rynku kapitałowego. Kwestia ceny, choć ważna, jest na drugim planie — mówi Aleksander Grad.

Od tego, co usłyszy, minister uzależnia, ile i komu sprzeda akcji.

— Fundusze zaakceptowałyby zapisy dające skarbowi państwa komfort, typu ograniczenie wykonywania prawa głosu czy prawo weta w stosunku do niektórych decyzji — uważa Piotr Sieradzan, dyrektor inwestycyjny PTE Pocztylion.

Więcej na ten temat w środowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, Tomasz Siemieniec

Polecane