Sklepowe aplikacje mówią ludzkim głosem

opublikowano: 18-12-2019, 22:00

Świąteczny szał zakupów to okazja do wypróbowania innowacji.

Detaliści kuszą integracją kanałów offline i online, szybką obsługą i technologicznym hitem ostatnich miesięcy — sprzedażą głosową (ang. voice-based shopping — VBS) ze wsparciem asystentów Amazona, Microsoftu i Google’a. W awangardzie zmian znajduje się polska platforma e-grocery Frisco.pl, która pod koniec października uruchomiła testowy sklep internetowy, umożliwiający zamawianie produktów przy użyciu głosu.

— Nie przypadkiem Frisco zainicjowało wdrożenie dwa miesiące przed Gwiazdką. Obroty notowane w tym okresie decydują o całorocznych wynikach danego sklepu, a nawet o jego być albo nie być — komentuje Daniel Jarzęcki, specjalista ds. transformacji cyfrowej w Capgemini.

Według badania tej firmy klienci częściej korzystaliby z systemów VBS, gdyby mieli poczucie bezpieczeństwa (25 proc.), dostawali atrakcyjne rabaty (23 proc.) i uważali te operacje za proste (20 proc.). W przypadku młodszych osób (18-24 lata) spełnienia tych warunków oczekuje odpowiednio 29, 33 i 27 proc. ankietowanych. Na głosowej sprzedaży usprawnienia się nie kończą. W niektórych dziedzinach klienci dostają nawet więcej, niż się spodziewali. Przykład: gdy niektóre e-sklepy oferują dostawy w dniu zamówienia lub nazajutrz, klientom często wystarczy odbiór przesyłki w ciągu trzech dni roboczych (33 proc.).

— Zakupowy szczyt zaczął się Czarnym Piątkiem i będzie trwał przez cały grudzień, napędzany przez obniżki i superokazje. Obroty w sklepach zwiększają się również przez to, że miliony Kowalskich chcą ze świąt Bożego Narodzenia i sylwestrowej zabawy uczynić wydarzenia magiczne i nadać im odpowiednią oprawę — podkreśla Daniel Jarzęcki.

25082f04-4285-11ea-b77f-2e728ce88125
Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W przedświątecznych zakupach prym wiodą osoby w wieku 18-34 lata, spośród których aż 40 proc. chce na prezenty, żywność i wyjazdy wydać więcej niż w roku ubiegłym. We wszystkich grupach wiekowych podobne deklaracje złożyło tylko 28 proc. ankietowanych. Skoro grudniowy handel napędzają młodzi, należy wprowadzać nowe strategie, które szczególnie im przypadną do gustu — twierdzą analitycy Capgemini.

Oprócz zakupów głosowych grupa ta ceni głównie wielokanałowość, czyli połączenie zwykłych sklepów, marketów, salonów i galerii handlowych z platformami online.

— Mówimy o digitalnych tubylcach, pokoleniu wychowanym wśród nowinek cyfrowych. Jego przedstawiciele oczekują wielości kanałów sprzedaży zarówno w internecie, jak w placówkach stacjonarnych. Poza tym bardziej od rodziców są wyczuleni na ekologię i komfort zakupów, który zależy także od wdrożeń technologicznych — tłumaczy Daniel Jarzęcki.

Bez względu na metrykę liczy się szeroki wybór towarów (34 proc.) i lokalizacja placówki (21 proc.). Na wybór prezentów najbardziej zaś wpływają trzy czynniki: jakość produktów i możliwość zaoszczędzenia (po 54 proc.) oraz różnorodność oferty (50 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu