Słaba aukcja długu USA

opublikowano: 18-07-2019, 20:00

Czwartkowa aukcja ośmiotygodniowych bonów USA pokazała słaby apetyt na papiery w sytuacji rosnącej niepewności dotyczącej limitu zadłużenia kraju.

Popyt na ośmiotygodniowe bony wartości 35 mld USD był najniższy w przypadkuy tych papierów od ich wprowadzenia do oferty w październiku ubiegłego roku. Na każdy papiery było średnio tylko 2,45 ofert kupna. Niebezpośredni nabywcy, czyli m.in. zagraniczne banki centralnego, wzięły 35,7 proc. papierów, czyli najmniej od 6 czerwca. Rentowność wyniosła 2,12 proc.

- Wydaje się, że obawy co do oczekiwanego w połowie września osiągnięcia limitu zadłużenia, czy to z racji ryzyka niewypłacalności, czy zakłócenia kalendarza aukcji, skłania inwestorów do wycofywania się z papierów ośmiotygodniowych – uważa Thomas Simons, ekonomista rynku pieniężnego w Jefferies.

Sekretarz skarbu Steven Mnuchin mówił w czwartek w wywiadzie dla CNBC, że według konserwatywnych szacunków USA staną przed ryzykiem niewypłacalności na początku września, jeszcze przed końcem przerwy wakacyjnej Kongresu USA, która trwa do 9 września. Część ekspertów uważa jednak, że rząd będzie mógł spokojnie pożyczać pieniądze na rynku do października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane