Spada dostępność kredytów dla spółek

opublikowano: 13-06-2019, 22:00

Z odmową udzielenia finansowania przez bank w tym roku spotkało się już ponad 20 proc. MŚP. Najtrudniej mają najmniejsze firmy.

W tym roku 20,6 proc. przedsiębiorstw spotkało się z odmową kredytu ze strony banku. Jeszcze trzy lata temu doświadczało jej tylko 14,1 proc. przedsiębiorców — wynika z raportu Instytutu Keralla przygotowanego na zlecenie firmy faktoringowej NFG. Można z tego wysnuć wniosek, że dostępność kredytów firmowych w Polsce spada. Najbardziej stratne w tym przypadku są jednoosobowe działalności gospodarcze (20,6 proc. wskazań) i małe spółki (24,1 proc.), a także przedsiębiorcy prowadzący działalność usługową (22,6 proc.) i produkcyjną (22,1 proc.). Nieco rzadziej odmowę słyszeli przedsiębiorcy prowadzący firmy średnie (13 proc.) i działające w branży handlowej (15,4 proc.).

Z ankiet Narodowego Banku Polskiego prowadzonych w ostatnich kilku kwartałach wynika, że banki zaostrzają kryteria przyznawania kredytów dla firm. To efekt m.in. wzrostu ryzyka niektórych branż (np. budowlanej), ale też rezygnacji z mniej rentownych produktów bankowych. Sytuacja finansowa tej branży od kilku lat się pogarsza. Rosnące koszty, regulacyjne obciążenia i niskie stopy procentowe — to tylko niektóre problemy sektora. Według Związku Banków Polskich zwrot z kapitałów sektora bankowego w 2018 r. zmniejszył się w stosunku do 2011 r. prawie o połowę, a zysk netto sektora w styczniu 2019 r. skurczył się do 255 mln zł wobec 1,75 mld zł w 2013 r.

Optymizmem nie napawają też dane Krajowego Rejestru Długów, z których wynika, że wartość przeterminowanych należności, które mają spółki wobec banków, wzrosła w ciągu roku o ćwierć miliarda złotych (z 969 mln zł do 1,2 mld zł), a odsetek firm, które przestały terminowo spłacać kredyty w bankach, wzrósł o 30 proc. Nic więc dziwnego, że banki postanowiły zaostrzyć kryteria udzielania kredytów dla firm. Dariusz Szkaradek, prezes NFG, przypomina, że kredyt nie jest jedyną możliwą formą finansowania.

— Przez wiele lat był on jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowych. Nasze dotychczasowe badania wskazują, że kredyt wybiera 42,1 proc. MŚP. Wynika to stąd, że przedsiębiorcy po prostu nie znają innych narzędzi. Teraz, gdy banki przykręcają kurek z kredytami, gros tych firm nie wie, skąd pozyskać pieniądze na bieżącą działalność i inwestycje. Tymczasem negatywna ocena scoringowa w banku nie przekreśla szans choćby na faktoring — mówi Dariusz Szkaradek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu