Spadki na europejskich parkietach

  • PAP
opublikowano: 25-09-2019, 09:57

Na europejskich parkietach giełdowych środowa sesja rozpoczęła się od spadków. Giełdy w regionie chciałyby iść naprzód, ale inwestorzy nie widzą powodów do entuzjazmu - podają maklerzy.

Wskaźnik Euro Stoxx 600 jest na minusie o 0,5 proc. Spadkom przewodzą spółki energetyczne i technologiczne.

Inwestorów niepokoi m.in. polityczne zamieszanie w USA i Wielkiej Brytanii.

Komplikuje się sytuacja prezydenta USA Donalda Trumpa - przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała we wtorek rozpoczęcie przez sześć komisji Izby Reprezentantów "oficjalnego dochodzenia" w celu ustalenia, czy uzasadnione jest postawienie prezydenta Donalda Trumpa przed sądem Kongresu, czyli rozpoczęcie jego "impeachmentu".

Śledztwo ma ustalić, czy Donald Trump zabiegał o pomoc władz Ukrainy w poszukiwaniu informacji, które mogłyby zaszkodzić jego potencjalnemu rywalowi w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Tymczasem zbliża się już 13. z kolei runda amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych, a prezydent Donald Trump podczas swojego wystąpienia na forum ONZ znów oskarżył Chiny o manipulację walutami, kradzież własności intelektualnej i dumping produktów.

Może coś się zmieni w konflikcie USA-Iran na Bliskim Wschodzie, ale na razie prezydent Iranu Hasan Rowhani wskazał, że przed jakimkolwiek spotkaniem przywódców Iranu i USA, Donald Trump powinien najpierw podjąć działania, które umożliwią odbudowę zaufania w relacjach amerykańsko-irańskich.

"Pan Trump doprowadził do utraty tego zaufania, wycofując USA z porozumienia nuklearnego z Iranem" - powiedział Rowhani o możliwym spotkaniu z Trumpem w Nowym Jorku na marginesie obecnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Jeśli rząd USA chce prowadzić dialog, musi stworzyć do tego warunki" - dodał prezydent Iranu.

Do spotkania obu przywódców w Nowym Jorku chce doprowadzić prezydent Francji Emmanueal Macron, który zabiega o złagodzenie napięć w relacjach amerykańsko-irańskich.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Tymczasem w środę brytyjska Izba Gmin ma wznowić obrady po tym, gdy brytyjski Sąd Najwyższy orzekł we wtorek, że zawieszenie prac parlamentu przez premiera Borisa Johnsona było niezgodne z prawem, a tym samym uznane zostało za niebyłe.

"Jeśli chodzi o ryzyka na rynkach to mamy niepewność związaną w wojną handlową USA-Chiny, niepewność co do dalszych losów globalnej gospodarki, niepewność związaną z brexitem" - wylicza Caroline Simmons, ekonomistka UBS Wealth Management.

"Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli mamy odpowiednio zdywersyfikowany portfel - na całym świecie i w różnych klasach aktywów - to może być całkiem dobry sposób, aby poradzić sobie w tymi wszystkimi niepewnościami" - ocenia.

W centrum uwagi rynkowych graczy w środę mogą być wystąpienia bankierów centralnych z Fed - o 14.00 Charlesa Evansa z Fed w Chicago, o 16.00 Esther George - z Fed w Kansas City - i Lael Brainard - gubernator Fed, a o 1.00 - Roberta Kaplana z Fed w Dallas.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 107,30 za 1 USD, w dół o 0,2 proc., po tym gdy we wtorek zyskał 0,5 proc. Euro kosztuje 1,0996 USD - po stracie 0,2 proc., a brytyjski funt traci 0,3 proc. do 1,2451 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,64 proc., w dół o 1 pb, a 2-letnich 1,61 proc. - po spadku o 1 pb.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,93 proc. do 56,76 USD/b, a Brent na ICE traci 1,16 proc. do 62,37 USD/b.

Złoto jest na poziomie 1.529,93 USD za uncję, w dół o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane