Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Dorota Sierakowska, DM BOŚ
opublikowano: 31-01-2023, 09:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu znajdują się na razie pod presją podaży. Cena tego surowca spada głównie pod naciskiem pesymistycznych nastrojów na szerokim rynku finansowym – popyt na ropę jest bowiem uzależniony od globalnej koniunktury.

Jednym z wyczekiwanych wydarzeń w bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej jest jutrzejsze spotkanie przedstawicieli państw OPEC+. Im bliżej do niego, tym więcej informacji pojawia się na temat możliwych działań rozszerzonego kartelu – a w zasadzie, prawdopodobnego braku tych działań.

Jutrzejsze spotkanie będzie obejmowało tzw. Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC). Oznacza to niższy stopień ważności niż pełne spotkanie przedstawicieli OPEC+. Dodatkowo, w poniedziałek odwołane zostało dzisiejsze spotkanie komitetu technicznego, który stanowi ciało doradcze dla JMMC i OPEC+. Wszystko to potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że w tym tygodniu raczej nie pojawią się żadne przełomowe decyzje ze strony rozszerzonego kartelu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obecne działania OPEC+ wynikają z decyzji podjętych jeszcze jesienią poprzedniego roku. W październiku OPEC+ podjęło nieoczekiwaną decyzję o cięciu limitów produkcji ropy naftowej aż o 2 mln baryłek dziennie, co jest odpowiednikiem około 2 proc. globalnego popytu. Ta zmiana pozostaje w mocy do końca 2023 roku, o ile w międzyczasie rozszerzony kartel nie dokona modyfikacji.

O ile cięcie limitów produkcji było duże, to w pewnym stopniu oznaczało ono dopasowanie się do sytuacji na rynku. Wiele krajów kartelu OPEC miało (i nadal ma) problemy z wydobyciem, wynikające z przestarzałej infrastruktury czy też niestabilności politycznej – i już sam ten fakt obniża potencjał produkcyjny ropy w OPEC+ o około milion baryłek dziennie.

Decyzja rozszerzonego kartelu z października była jednak także wyrazem przekonania, że w bieżącym roku popyt na ropę będzie stłumiony za sprawą globalnego spowolnienia gospodarczego – więc OPEC+ zależało na tym, by zapobiec pojawieniu się istotnej nadwyżki na rynku ropy, a tym samym, wyraźnego spadku cen, niekorzystnego dla budżetów krajów kartelu.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane