Split payment wkrótce obowiązkowy

opublikowano: 28-01-2019, 22:00

Komisja Europejska jest bliska wydania polskiemu rządowi zgody na objęcie od marca podzieloną płatnością VAT wybranych towarów.

Bruksela opracowała i przedstawiła projekt swojej decyzji w sprawie objęcia 152 grup towarowych tzw. split payment, czyli podzieloną płatnością VAT. O zgodę na taki ruch wiosną 2018 r. wystąpiło polskie Ministerstwo Finansów. Wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska pozwoli, aby obowiązkowy split payment mógł obowiązywać w Polsce od 1 marca 2019 r. do końca lutego 2022 r.

Uzyskanie zgody Brukseli na wdrażanie obligatoryjnego split paymentu w branżach
szczególnie narażonych na wyłudzenia będzie uznane za duży sukces Teresy
Czerwińskiej, minister finansów.
Zobacz więcej

SUKCES:

Uzyskanie zgody Brukseli na wdrażanie obligatoryjnego split paymentu w branżach szczególnie narażonych na wyłudzenia będzie uznane za duży sukces Teresy Czerwińskiej, minister finansów. Fot. Marek Wiśniewski

— Zapewne finalna decyzja Komisji Europejskiej będzie taka sama jak projektowana, gdyż nie zdarza się, aby była inna. Należy się spodziewać, że jej wydanie to kwestia kilku najbliższych tygodni — mówi Tomasz Pabiański, dyrektor w dziale podatków pośrednich PwC.

System split payment obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2018 r., ale na zasadzie dobrowolności. To kupujący towar lub usługę decyduje, czy przeleje na rachunek sprzedawcy całą płatność brutto (razem z kwotą podatku VAT), czy rozdzieli płatność w taki sposób, że na firmowy rachunek przekaże tylko kwotę netto, a podatek VAT wyśle na specjalne konto VAT (banki założyły je wszystkim firmom). Taki system powoduje, że pieniądze z podatku od towarów i usług są zamrażane na kontach VAT i firmy w zasadzie mogą z nich zapłacić tylko podatek oraz wysyłać kwoty VAT swoim kontrahentom (na ich oddzielne rachunkiVAT). W wyjątkowych sytuacjach skarbówka może wydać zgodę na spożytkowanie pieniędzy z konta VAT na inne cele, np. biznesowe.

Mimo że formalnie nasz obecny system split payment jest dobrowolny, to de facto jest taki tylko dla nabywców. Ci zaś wciągają do niego sprzedawców, nawet wbrew ich woli. Z końcem 2018 r. minęło pierwsze półrocze jego funkcjonowania. Z informacji przekazywanych przez MF wynikało, że w I kwartale obowiązywania nowych zasad w ten system weszło 7 proc. podatku VAT z całego obrotu (10,7 mld zł). To pokazało, że zainteresowanie firm na razie jest dość skromne. Główną barierą wejścia w system jest obawa przedsiębiorców o pogorszenie płynności finansowej. Jednak w ocenie MF to zagrożenie nie jest wielkie, a korzyści dla gospodarki z powodu ograniczenia możliwych nadużyć rekompensowałoby ryzyko.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W celu lepszej walki z oszustami rząd chciałby wdrożyć obowiązkowy split payment w branżach szczególnie podatnych na nadużycia. Na to musi mieć jednak wspomnianą zgodę Brukseli. Projekt unijnej decyzji zakłada, że split payment byłby możliwy tylko w transakcjach B2B miedzy firmami podlegających opodatkowaniu w Polsce, rozliczanymi wyłącznie przelewami bankowymi. Zagraniczne firmy płacące VAT w Polsce musiałby otwierać w naszym kraju rachunki bankowe na potrzeby jego deponowania, na fakturach trzeba by zamieszczać informację o obligatoryjnej podzielonej płatności.

MF jeszcze nie ma gotowego projektu regulacji w tej sprawie. Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w ministerstwie, jesienią 2018 r. zapowiadał, że obligatoryjny split payment na pewno nie ruszy w pierwszej połowie 2019 r.

Dla kogo obowiązek

Zgodnie z projektem Komisji Europejskiej, Polska mogłaby wprowadzić split payment na następujące towary: wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe, odpady, złom, surowce wtórne, elektronikę (procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, twarde dyski), paliwo do samochodów, oleje opałowe i smarowe, prawa do emisji CO2, roboty budowlane, węgiel, handel częściami do samochodów i motocykli.

Źródło: PwC

Sprawdź program warsztatu "Podatki 2019", 13 marca 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu