Spółki naftowe drożeją

Marek Druś
09-08-2005, 00:00

Na zagraniczne rynki akcji powróciły wzrosty. Rynek ożywiły wiadomości o przejęciach. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak spółki branży naftowej. Popyt na ich akcje wywołały rekordowe notowania ropy spowodowane obawami zamachów w Arabii Saudyjskiej i możliwością zaostrzenia sporu Unii Europejskiej i USA z Iranem.

Do ożywienia handlu w Europie przyczyniły się doniesienia prasowe, według których amerykański Cisco Systems miałby rozważać przejęcie Nokii. Kurs fińskiego koncernu wyraźnie wzrósł, jednak nie aż tak mocno jak brytyjskiego Marconi, który ujawnił w poniedziałek, że rozmawia z potencjalnym inwestorem. Na giełdzie w Kopenhadze podrożały akcje A.P. Moeller. Największy na świecie morski przewoźnik kontenerowy kupił za prawie 3 mld USD złoża ropy i gazu. Podobnie zrobił największy brytyjski dostawca energii Centrica, który chce w ten sposób zabezpieczyć się przed wahaniami cen surowców. Rekordowy kurs ropy zwiększył popyt na akcje spółek naftowych, m.in. norweskiego Statoila i włoskiego Eni. Wbrew dającej się dotychczas zauważyć tendencji rosnąca cena ropy nie zniechęciła inwestorów do kupowania akcji Air France-KLM. Największa europejska linia lotnicza obroniła się przed spadkiem, informując o wyraźnym wzroście ruchu pasażerskiego w lipcu. Podobnie działo się w przypadku jej rywala — Lufthansy.

Udany początek sesji w USA to zasługa m.in. wzrostu kursu Cisco Systems. W górę szedł kurs McDonald’s, który informował o wyraźnym wzroście lipcowej sprzedaży. Nie brakowało chętnych na akcje ExxonMobil, lidera branży naftowej. Rósł kurs Kerr-McGee, który sprzedał A. P. Moeller i Centrice złoża ropy i gazu za 3,5 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki naftowe drożeją