SSE zaskarżą fiskusa do Trybunału

Jarosław Królak
opublikowano: 06-02-2001, 00:00

SSE zaskarżą fiskusa do Trybunału

Konferencja Specjalnych Stref Ekonomicznych — przekonana, iż obciążenie inwestorów z SSE podatkiem od nieruchomości jest niezgodne z prawem — zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o zaskarżenie kontrowersyjnej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, działająca w imieniu wszystkich SSE, wystosowała do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o zaskarżenie ustawy o dochodach gmin, na podstawie której inwestorów z SSE obłożono podatkiem od nieruchomości. Według wnioskodawców, wprowadzenie nowego obciążenia jest niezgodne z Konstytucją. Rzecznik Praw Obywatelskich zdecyduje, czy sprawą powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny.

1 stycznia 2001 r. firmy inwestujące w specjalnych strefach ekonomicznych zostały obciążone podatkiem od nieruchomości. Wprowadziła je ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Tymczasem z tego obowiązku zwalniała ich wcześniej ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.

— Ustawodawca naruszył zasadę ochrony praw nabytych. Dlatego uważamy, że jest to sprzeczne z art. 2 Konstytucji. Mamy nadzieję, że Rzecznik Praw Obywatelskich podzieli naszą argumentację i zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego — mówi Piotr Wojaczek, przewodniczący Konferencji SSE i szef Katowickiej SSE.

Dodaje, że inwestorzy występujący o zezwolenie na działalność w strefie mieli na względzie wszystkie przyznane przywileje. Teraz odbiera im się to, co wcześniej rząd obiecał.

— Ten podatek znacznie zwiększy koszty ponoszone przez inwestorów, ograniczy wielkość inwestycji i może przyczynić się do wzrostu bezrobocia. Godzi też w spółki zarządzające strefami, bo uniemożliwia im działanie zgodne z ustawą o SSE — uważa Piotr Wojaczek. Wyjaśnia, że chodzi tu o niebezpieczeństwo ograniczenia rozwoju infrastruktury stref (instalacji wodno-kanalizacyjnych, dróg czy sieci energetycznych).

— A to ograniczy możliwość pozyskiwania nowych inwestorów — dodaje Piotr Wojaczek.

— Podatek nie spowoduje zmiany warunków inwestowania w strefach. W uzasadnionych okolicznościach rady gmin będą mogły z niego zwalniać — odpiera zarzuty Jan Wojnowski z MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SSE zaskarżą fiskusa do Trybunału