Stabilny wzrost

Barbara Warpechowska
opublikowano: 19-05-2016, 22:00

Z informacji PlasticEurope wynika, że w 2015 r. zużyto w Polsce 3,2 mln tworzyw: o 6,1 proc. więcej niż w 2014 r.

Średnią europejską wzrostu zapotrzebowania na tworzywa w 2015 r. szacuje się jedynie na 2,1 proc., a wielkość tego zapotrzebowania na 48,8 mln ton. Polska pozostaje na szóstym miejscu w Europie pod względem zapotrzebowania na tworzywa po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Największe ilości tworzyw w Polsce trafiły do przemysłu produkującego opakowania (31,5 proc.) oraz do budownictwa (25,6 proc.). Niezmiennie od kilku lat rośnie także udział sektorów motoryzacyjnego i elektryczno-elektronicznego (E&E).

— Stabilny wzrost polskiego przemysłu tworzyw sztucznych w ostatnich kilkunastu latach wynika głównie z rozwoju branż powiązanych, szczególnie produkcji opakowań, urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji. Polska szybko odrobiła niewielki spadek przetwórstwa przemysłowego z kryzysu 2008-09, które od kilku lat szybko rośnie. Wartość wzrostu przetwórstwa przemysłowego w roku 2015, wynosząca 5,8 proc., znacznie przekroczyła średnią światową (2 proc.) — mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.

Ujemne saldo

Krajowa produkcja tworzyw sztucznych nie zaspokaja popytu, a ujemne saldo handlu zagranicznego się pogłębia. Polska importuje z zagranicy głównie surowce do przetwórstwa (polimery), a łączny deficyt handlu zagranicznego branży przekracza 3,3 mld euro. Głównym partnerem handlowym Polski w wymianie wewnątrzunijnej w eksporcie i w imporcie tworzyw w formach podstawowych i wyrobów są od wielu lat Niemcy. Z krajów spoza UE nasze największe rynki eksportowe to Ukraina (tworzywa w formach podstawowych) i Rosja (wyroby). Produkcja tworzyw sztucznych w formach podstawowych w Polsce i w Europie od kilku lat jest stabilna z niewielkimi wahaniami. Natomiast systematycznie rośnie produkcja wyrobów z tworzyw i gumy. Według GUS w roku 2015 wzrost obrotów w całej branży wyniósł 6,1 proc. Wyraźnie też poprawiła się sytuacja średnich i dużych producentów wyrobów z tworzyw sztucznych (tj. zatrudniających powyżej 49 pracowników). Dane GUS pokazują, że roczny wzrost produkcji w tych przedsiębiorstwach osiągnął 10 proc.

Światowi liderzy

Wielkość światowej produkcji tworzyw sztucznych w roku 2015 szacowana jest na 322 mln ton, co oznacza wzrost w odniesieniu do roku poprzedniego o 3,4 proc. Nieznaczny spadek dynamiki produkcji odzwierciedla zmniejszone tempo wzrostu gospodarek krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin. Utrwaliła się i postępuje dominacja krajów azjatyckich. W ostatnich pięciu latach Chiny oraz inne kraje regionu Azji Wschodniej i Środkowej wyrosły na światowych liderów. Region ten odpowiada za ponad 47 proc. światowej produkcji, z czego na Chiny przypada ponad połowa tej wartości. Trendy średnioterminowe pozostają bez zmian i wskazują na przeniesienie głównych rynków do Azji, a na naszym kontynencie przesunięcie ich w kierunku Europy Centralnej i Wschodniej.

Europa wciąż pozostaje eksporterem netto tworzyw sztucznych. Niskie ceny ropy umożliwiają europejskiej produkcji opartej w większości na surowcu otrzymywanym właśnie z ropy naftowej podjąć walkę konkurencyjną z tworzywami pochodzącymi z innych regionów świata, ale nadal nie ma uzasadnienia ekonomicznego budowanie dużych instalacji produkcyjnych w Europie.

— Wyzwania, które stoją przed europejskim przemysłem tworzyw sztucznych, związane są nie tylko z wysokimi kosztami energii i stabilnym dostępem do surowców w konkurencyjnych cenach, ale także z planowanymi zmianami europejskiego prawodawstwa. Unia Europejska podejmuje dyskusję nad bardziej efektywnym wykorzystaniem zasobów — pakiet Circular Economy, co już za kilka lat może mieć duży wpływ na kształt naszej branży. Niewiadomą dla całego przemysłu tworzyw sztucznych Polski i Europy stanowią konsekwencje ewentualnego podpisania umowy handlowej UE-USA, czyli tak zwany TTIP — dodaje Kazimierz Borkowski. [© Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu