Stagnacja na Wall Street

MD
12-03-2010, 22:34

Na zamknięciu Dow Jones rósł o 0,12 proc. Wartości S&P500 i Nasdaq spadły o mniej niż 0,1 proc.

W skali tygodnia Dow Jones wzrósł o 0,55 proc. Po czterech kolejnych wzrostowych sesjach jest już o 0,9 proc. poniżej tegorocznego szczytu. S&P500 zyskał w skali tygodnia 0,99 proc. Nasdaq przerwał w piątek serię sesji bez spadku, która trwała 10 kolejnych notowań. Przez miniony tydzień jego wartość wzrosła o 1,8 proc.

Amerykańscy inwestorzy boją się korekty. Indeksy są już mocno wyśrubowane. Nasdaq przed piątkową sesją przez kolejnych pięć sesji poprawiał tegoroczne maksimum. S&P500 w czwartek doszedł do tegorocznego szczytu i osiągnął największą wartość od 17 miesięcy. Indeksy poruszały się w węższym niż podczas poprzednich sesji zakresie. Dane makro wywołały skrajne reakcje. Przekazana przed rozpoczęciem sesji wiadomość o nieoczekiwanym wzroście sprzedaży detalicznej w lutym wywołała optymizm. Skończył się on krótko po rozpoczęciu handlu, kiedy pojawiła się informacja o nieoczekiwanym spadku indeksu nastrojów konsumentów.

Spośród 10 głównych segmentów S&P500 najmocniej drożały spółki przemysłowe. Inwestorzy kupowali akcje m.in. General Electric i Caterpillar. Niewiele mniejszym popytem cieszyły się akcje spółek materiałowych, ale tu inwestorzy kupowali głównie akcje firm o mnieszej kapitalizacji. W pierwszej piątce najmocniej drożejących znalazł się jedynie Dow Chemical. Najsłabiej wypadły w piątek akcje spółek ochrony zdrowia, finansowych i użyteczności publicznej.
Z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones rosła wartość 16. Najmocniej drożały wspomniane już GE i Caterpillar. Najmocniej taniały Bank of America i Pfizer.

W skali tygodnia najlepiej wypadły akcje największych koncernów, takich jak Textron, GE czy United Technologies. Ich indeks zyskał 2,4 proc. Po 1,7-1,8 proc. wzrosły wskaźniki spółek technologicznych, finansowych i usługowych. Indeksy producentów dóbr przemysłowych i spółek surowcowych zyskały po 1 proc. Wskaźnik dostawców dóbr konsumpcyjnych zyskał 0,6 proc. Indeksy spółek ochrony zdrowia i użyteczności publicznej straciły w skali tygodnia 0,1 proc.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stagnacja na Wall Street