Stare metody nowej administracji

Anna Jacewicz
opublikowano: 06-01-2009, 11:27

Pozytywny ton na giełdach utrzymuje się, a  brak większej korekty świadczy o wycofaniu się agresywnej podaży na wyższe poziomy. Inwestorzy liczą na pakiet stymulujący gospodarkę przyszłej administracji amerykańskiej. Kwoty, o których się mówi, rosną z dnia na dzień - obecnie 775 mld USD w formie redukcji podatkowych.

Taki zastrzyk gotówki - 500 USD na osobę - miałby rozruszać kulejący popyt konsumpcyjny. Problem polega na tym, że w dobie kryzysu gospodarczego większość konsumentów włącza tryb oszczędzania, a dodatkowa gotówka będzie prawdopodobnie przeznaczona na spłatę zadłużenia.

FED próbuje kolejnych inowacyjnych sposobów reaktywacji rynku kredytowego i obniżenia rynkowego kosztu kredytu- trudno jednak zmusić pacjenta po zawale (system bankowy), przy ciągle niepewnej perspektywie gospodarczej, do wznowienia akcji kredytowej jakby nic się nie stało. Banki będą żądać dodatkowej premii za ryzyko i dlatego realny koszt kredytu będzie utrzymywał się wysoko mimo obniżenia stóp przez FED niemal do zera.

Euro od nowego roku pozostaje pod presją sprzedających. Pod koniec ubiegłego roku euro gwałtownie się umacniało do większości walut - trwa silna korekta tego impulsu. Poprawa sentymentu na rynkach wspiera złotego, który zgodnie z naszymi oczekiwaniami testuje wsparcie przy 4,04-4,06. Przełamanie tych poziomów może zaowocować silniejszą aprecjacją w kierunku 3,85.

Z dzisiejszych danych makro istotne będą zamówienia na dobra trwałego użytku oraz indeks ISM dla usług. Są to dane z ubiegłego roku i ich wpływ na notowania będzie ograniczony.

EUR/PLN
Eurozłoty w dalszym ciągu utrzymuje się w szerszym zakresie wahań 4,06-4,1880. Początek roku rozpoczął się stosunkowo słabo dla polskiej waluty, jeśli jednak pozytywny sentyment na rynkach  akcji zostanie utrzymany i wzrosty będą kontynuowane, to możemy oczekiwać wkrótce ruchu korekcyjnego na złotym. Symptomem do tego będzie wyłamanie się dołem z pasma wahań. Istotnym wsparciem są okolice 4,00, które wyznacza linia poprowadzone po ostatnich minimach lokalnych. Przełamanie tego poziomu  może przyczynić się do większej aprecjacji PLN. Najbliższy opór wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym przebiegająca w rejonie 4,1350.

EUR/USD
Od początku tego tygodnia euro znajduje się pod silną presją. Przełamanie minimum z 19 grudnia 2008 r. na wykresie dziennym doprowadziło do przyśpieszenia spadków na eurodolarze. Z technicznego punktu widzenia zakresem obecnego ruchu są okolice 61,8% zniesienia fib całości ruchu wzrostowego z poziomu 1,2320 w okolice 1,4735. Poziom 1,3240 może zostać osiągnięty  w ciągu kilku kolejnych dni. Dodatkowo pojawiają się spekulacje, że ECB w dalszym ciągu  będzie rozluźniał politykę monetarną. Najbliższy opór wyznacza rejon 1,3600.

GBP/USD
Funtdolar w dalszym ciągu broni mocnej strefy wsparcia w rejonie 1,44. Dodatkowo ruch korekcyjny na EUR/GBP sprzyja niewielkiemu odreagowaniu funta w stosunku do dolara. Dopóki jednak znajdujemy się poniżej poziomu 1,4740. to presja na walutę brytyjską powinna się utrzymywać. Opór w postaci 38,2% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,5723 znajduje się dopiero na poziomie 1,4875. Opublikowane w dniu dzisiejszym dane w Wielkiej Brytanii z rynku nieruchomości potwierdzają utrzymanie się spadkowego trendu cen domów. Dziś zapoznamy się jeszcze z indeksem PMI z sektora usług.

USD/JPY
Dolarjen kontynuuje wzrosty po przełamaniu linii trendu spadkowego. Nieco lepszy sentyment na rynkach akcji i związany z tym spadek awersji do ryzyka sprzyja osłabianiu się waluty japońskiej. USD/JPY zbliża się do oporu (93,90) w postaci 50% zniesienia fib całości spadków z poziomu 100,67. To może doprowadzić do niewielkiego odreagowania. Korekty w dalszym ciągu jednak będą wykorzystywane do zagrań zgodnych o obecnym trendem. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w strefie 92,80-93,00.

Anna Jacewicz
Autor jest analitykiem Domu Maklerskiego IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane