Stolica przyciąga ekspertów

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Polski rynek pracy cechuje się wysoką mobilnością. Już 74 proc. kandydatów wyraża chęć przeprowadzki — najchętniej do Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta.

Menedżerowie i specjaliści w kraju są otwarci na relokację zawodową, a trzech na czterech deklaruje, że przeprowadziłoby się w przypadku otrzymania atrakcyjnej pracy — wynika z siódmej edycji badania Antala „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”. W oczach pracowników najbardziej atrakcyjnym miejscem do przeprowadzki jest Warszawa.

Fo. Pixaby

W porównaniu z poprzednią edycją badania stolica zanotowała zdecydowany awans — na pierwsze miejsce z trzeciego zajmowanego rok temu. Odsetek specjalistów i menedżerów, którzy chętnie przeprowadzą się zawodowo do stolicy, wzrósł z 31 proc. do aż 52 proc. Na zwiększenie zainteresowania Warszawą wpłynął w dużej mierze szum medialny wywołany zjawiskiem brexitu.

— Warszawa jest naturalnym polskim pretendentem do walki o migrację korporacji, w tym największych na świecie banków czy funduszy inwestycyjnych, szukających nowej siedziby jako alternatywy dla Londynu. Dane rynkowe wskazują, że jest to miasto, w którym może zyskać zarówno firma — ze względu na potencjalnie niskie koszty funkcjonowania biznesu i dostęp do wykwalifikowanego personelu — jak i pracownik. Szanse na nowe miejsca pracy w prestiżowych firmach wyraźnie działają na wyobraźnię specjalistów i menedżerów — komentuje Michał Borkowski, starszy konsultant w Antal Finance & Accountancy.

Drugie miejsce zajął Wrocław. Warto przypomnieć, że rok temu, z podobnym odsetkiem (39 proc.), miasto było liderem. Stolica Dolnego Śląska skutecznie zachęca pracowników, m.in. dzięki temu, że włodarze miasta konsekwentnie budują jego markę.

— Z jednej strony przyciągane są do regionu inwestycje realizowane przez liderów w swoich branżach — IT, finanse, motoryzacja, centra usług wspólnych — z drugiej Wrocław ma szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową. W ciągu ostatnich lat zakończono tu duże inwestycje infrastrukturalne, które zdecydowanie poprawiły jakość życia mieszkańców — wymienia Michał Wolski, kierownik oddziału w Antal Wrocław.

Podium zamyka Trójmiasto, które przyciąga zawodowo co trzeciego specjalistę lub menedżera (33 proc.). Rok wcześniej z nieco wyższym odsetkiem (36 proc.) Gdańsk, Gdynia i Sopot zajmowały drugie miejsce.

— Wysoka pozycja Trójmiasta wychodzi trochę z DNA Pomorza, które od wieków otwarte jest na wymianę i biznes. Trafiają tu osoby świadome swoich umiejętności i chcące rozwijać się właśnie w miejscu pełnym otwartości dla nowych rozwiązań — uważa Miłosz Floriański, konsultant ds. inżynierii i operacji w firmie Antal. Miejsca poza podium, jednak z wysoką liczbą wskazań, zajęły Kraków (28 proc.) i Poznań (26 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane