Systemy Altkomu stały się samodzielne

Kamil Kosiński
opublikowano: 19-05-2010, 00:00

Altkom Akademia nie zajmuje się już integracją. Niewielki dział integratorski przekształcił się w osobną firmę.

Spółka zajmująca się głównie szkoleniem stworzyła wraz ze swoimi menedżerami nową firmę

Altkom Akademia nie zajmuje się już integracją. Niewielki dział integratorski przekształcił się w osobną firmę.

Do stycznia 2010 r. szefowie działu systemy w Altkom Akademii kierują spółką Integrity Solutions, która prowadzi taka samą działalność integratorską. Trzech menedżerów ma w niej 49 proc. udziałów. Reszta należy do Altkom Akademii.

— Do Integrity Solutions przeszły długoterminowe kontrakty działu systemy Altkom Akademii. Przejęliśmy też umowy partnerskie z dostawcami technologii. Zachowaliśmy więc pełną ciągłość działania. Jesteśmy dumni z modelu, w jakim doszło do przekształcenia. Na ogół wygląda to bowiem tak, że trzech-czterech dżentelmenów odwraca się na pięcie od dotychczasowego pracodawcy i zaczyna samodzielną współprace z jego klientami — podkreśla Grzegorz Brol, prezes Integrity Solutions.

Dodaje, że do wydzielenia firmy doszło w ramach modelu zwanego w Stanach Zjednoczonych spin out.

— Po osiągnięciu masy krytycznej działalności w nowym obszarze wydziela się ją do osobnego podmiotu. Ma to na celu przyspieszenie wzrostu poprzez zwiększenie elastyczności działania i dostosowanie procesów pomocniczych do prowadzonej działaności. Zwykle wiąże się to z podzieleniem własnością z menedżerami i próbą dotarcia do zupełnie nowych klientów — informuje Grzegorz Brol.

Ziarnko do ziarnka

Dział systemy powstał w specjalizującej się w szkoleniach informatycznych Altkom Akademii w 2004 r. Jego ostatnio realizowany model biznesowy zdefiniowano w 2007 r. W 2009 r. osiągnął około 6 mln zł przychodów i rentowność na poziomie 6 proc. Nowa spółka liczy na poprawę tych wyników.

— Wskutek wydzielenia zredukowaliśmy część kosztów niezwiązanych z wynagrodzeniami, lecz np. z siedzibą. Z punktu widzenia firmy szkoleniowej jej lokalizacja i wielkość są bardzo ważne. W przypadku takiej działalności jak nasza ma jednak inne znaczenie. W siedzibie wypracowujemy pewne koncepcje, ale realny biznes toczy się u naszych klientów — tłumaczy Grzegorz Brol.

W 2010 r. kierowana przez niego spółka chce osiągnąć zysk netto na poziomie 8 proc. przychodów. W 2011 r. rentowność ma być już dwucyfrowa. Podobnie z przychodami. Spółka planuje osiągnąć 8 mln zł ze sprzedaży w pierwszym roku samodzielnej działalności i przynajmniej 10 mln zł w drugim. Grzegorz Brol ma świadomość, że to niewiele, ale podkreśla, że przez kilka lat firma chce się stać znaczącym graczem na rynku usług IT.

Dobry czas

Prezes Integrity Solutions. waża, że obecna sytuacja na rynku usług IT nie utrudni, lecz wręcz ułatwi start nowego przedsiębiorstwa.

— Rynek się skonsolidował. Wiele zacnych podmiotów, które ze sobą konkurowały, działa teraz pod tą samą marką. Wiele innych ma po trudnym roku 2009 poważne kłopoty, a niektóre zbankrutowały. Jest to zatem dobry moment na start takiej firmy jak nasza — nowej, dopiero budującej swoją pozycję — uważa Grzegorz Brol.

Intercity Solutions będzie się specjalizowała w usługach integratorskich z zakresu archiwizacji i backupu, bezpieczeństwa IT, wirtualizacji oraz unified communications.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy