Czytasz dzięki

Szef Waluciarza za kratkami

opublikowano: 17-02-2020, 22:00

Rafał Paluszkiewicz i dziewięć innych osób trafiło na trzy miesiące do aresztu w związku z wytransferowaniem za granicę ponad 8 mld zł.

10:0. Taki wynik osiągnęli przed sądem warszawscy prokuratorzy w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej, mającej transferować nielegalnie pieniądze za granicę Polski. Wszystkie wnioski śledczych o trzymiesięczny areszt dla 10 z 18 osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu przez CBA zostały uwzględnione.

Jedną z dziesięciu aresztowanych osób jest Rafał Paluszkiewicz (wyraził zgodę na podawanie pełnych danych), prezes spółki Waluciarz.pl, do października 2019 r. funkcjonującej jako krajowa instytucja płatnicza, nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. To właśnie jemu Prokuratura Regionalna zarzuca kierowanie gangiem, który w latach 2016- -19 wytransferował z kraju prawie 8,2 mld zł pochodzących z działalności gospodarczej, od której nie uiszczano podatków. Ta astronomiczna kwota miała być wcześniej przyjęta w gotówcegłównie od Wietnamczyków z centrum handlowego w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej. Skarb państwa na całym procederze miał stracić 2,3 mld zł. W stosunku do ośmiu zatrzymanych osób prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe od 300 do 500 tys. zł, zakazy opuszczania kraju połączone z odebraniem paszportów, dozory policyjne oraz zakazy kontaktowania się między sobą.

Tymczasem Rafał Paluszkiewicz jeszcze przed aresztowaniem wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że działalność Waluciarza była zgodna z prawem i nie przyniosła państwu żadnych strat, a on sam czuje się niewinny i poszkodowany.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy