Szybko rośnie rynek obligacji

Sylwia Adamczak
opublikowano: 10-05-1999, 00:00

Szybko rośnie rynek obligacji

W ciągu ostatnich dwóch tygodni kwietnia rynek nieskarbowych papierów dłużnych wzrósł o 1,2 proc. i osiągnął wartość 8,3 mln zł. Wzrost wartości odnotowały wszystkie segmenty rynku: segment obligacji komunalnych o 2 proc., obligacji korporacyjnych o 1,6 proc., a krótkoterminowych papierów dłużnych o 1,1 proc.

W DRUGIEJ połowie kwietnia miały miejsce dwie emisje obligacji gminnych: Wejherowa i Myśliborza (obie zorganizowane przez PKO BP) oraz emisja obligacji Mostostalu Export SA (zorganizowana przez Pekao SA).

GMINA Wejherowo, która już w zeszłym roku zaoferowała 5-letnie obligacje na kwotę 1,1 mln zł, uplasowała 3-letnie oraz 5-letnie papiery o łącznej wartości 4,8 mln zł. Kupon za pierwszy rok odsetkowy w przypadku obligacji o krótszym terminie do wykupu wynosi 13,11 proc., a w przypadku obligacji o 5-letnim terminie zapadalności wynosi 13,31 proc. Celem wszystkich dotychczasowych emisji jest pozyskanie środków na wymianć taboru autobusowego. W roku bieżącym gmina zakupi 8 nowych autobusów. Program wymianę taboru potrwa jeszcze dwa lata i prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie finansowany z emisji obligacji.

PODOBNIE jak Wejherowo, także Myślibórz nie jest nowym emitentem na rynku papierów dłużnych. Gmina rozpoczęła emisje swoich papierów w maju 1998 r., plasując za pośrednictwem PBKS połowę programu o wartości 2,5 mln zł. Drugą połowę gmina wyemitowała w kwietniu 1999 r. Zapadalność papierów wynosi od 2 do 5 lat.

JEDYNYM emitentem w segmencie obligacji korporacyjnych jest Mostostal Export, który od dłuższego czasu przygotowywał się do emisji obligacji o wartości 25 mln USD. Wymaga to uzyskania od NBP zezwolenia dewizowego. W związku z przedłużającym się czekaniem na zezwolenie, spółka zdecydowała się wyemitować pierwszą transzę 40 obligacji o wartości 20 mln zł. Oprocentowanie wyniesie 11 proc. w skali roku, a kupon będzie płacony co pół roku. Mostostal Export jest 43 spółką, która pozyskuje kapitał w drodze emisji pozaskarbowych papierów dłużnych.

Sylwia Adamczak

Środkowoeuropejskie Centrum Ratingu i Analiz - CERA SA;

tel. (022) 827 80 00, 827 80 08

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Adamczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szybko rośnie rynek obligacji