Telekomy w gąszczu przepisów

opublikowano: 01-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Aukcja częstotliwości 5G i nowe prawo komunikacji elektronicznej będą miały w najbliższym roku największy wpływ na kształt rynku telekomunikacyjnego.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co będzie liczyło się dla branży telekomunikacyjnej w nowym roku,
  • jakie opóźnienie ma aukcja 5G i jakie są wobec niej oczekiwania,
  • do czego będą musiały się przygotować firmy z branży

Lepiej późno niż wcale – choć zrobiło się naprawdę późno. Prognoza dla rynku telekomunikacyjnego na rok 2023 obejmuje tematy, które mogły zostać zrealizowane znacznie wcześniej.

- Dla telekomów najważniejsze w 2023 r. będą dwie rzeczy: kształt i wdrożenie prawa komunikacji elektronicznej oraz aukcja 5G. Obie te sprawy będą miały szerokie konsekwencje i dla dużych, i dla mniejszych graczy rynkowych - mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Aukcja częstotliwości 5G już raz wystartowała. W 2020 r. została jednak anulowana i przez dwa lata czekano na nowe przepisy, które miały uregulować m.in. kwestie cyberbezpieczeństwa nowej sieci.

Przepisy się nie pojawiły, ale w grudniu Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje nowej procedury aukcyjnej. Eksperci, prawnicy i lobbyści będą mieli pole do popisu przez najbliższy kwartał. Częstotliwości mogą natomiast według urzędu zostać rozdzielone w sierpniu. Cena wywoławcza za dostępne bloki to 1,8 mld zł.

- Spodziewam się, że aukcja zakończy się szybko i nie będzie tak mocnej licytacji, jak przy aukcji LTE – mówił w PB Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

W 2023 r. wejść w życie ma też prawo telekomunikacji elektronicznej, które zastąpi wielokrotnie nowelizowaną ustawę prawo telekomunikacyjne. Wprowadzi do krajowego porządku prawnego rozwiązania przewidziane w Europejskim Kodeksie Łączności Elektronicznej, które w teorii powinny zostać zaimplementowane do końca 2020 r.

- Dla firm telekomunikacyjnych, elektronicznych i elektrotechnicznych nadchodzący rok będzie też czasem na przystosowanie się do nowych wymogów środowiskowych, związanych m.in. z liczeniem śladu węglowego - mówi prezes KIGEiT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane