To musisz wiedzieć dziś rano 15 VI 2018

opublikowano: 15-06-2018, 08:21
aktualizacja: 15-06-2018, 08:22

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Już drugiego dnia piłkarskich mistrzostw świata w Rosji dojdzie do prawdziwego hitu. W spotkaniu grupy B o godzinie 20.00 Hiszpania zagra z Portugalią. Wcześniej w tej samej grupie Maroko zmierzy się z Iranem, a w grupie A Egipt z Urugwajem.

Polacy zagrają za kilka dni, tymczasem w SpotData i Bankier.pl zbudowaliśmy model ekonometryczny tłumaczący wyniki drużyn na mistrzostwach świata. Na jego podstawie oszacowaliśmy prawdopodobieństwo dojścia do kolejnych faz turnieju dla wszystkich drużyn. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

GetBack. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ujawniła listy, jakie Konrad Kąkolewski, były prezes GetBacku, wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego. Więcej…

Skarbiec Holding. Murapol negocjuje sprzedaż niemal 33-procentowego pakietu akcji Skarbca Holdingu. Więcej…

Police. 28,85 mln USD żądają od czterech byłych członków zarządu polickie zakłady z Grupy Azoty. Więcej…

TXM. Sieć dyskontów odzieżowych zabrnęła w straty i musi sięgnąć po kapitał, by podtrzymać nadzieje na naprawę. Więcej…

ZE PAK. Paweł Puchalski, kierownik działu analiz DM BZ WBK, przewiduje, że ZE PAK może rokrocznie płacić sutą dywidendę. Więcej…

Movie Games. Koszty produkcji najnowszej gry Movie Games zwróciły się już po jednej dobie od premiery. Psychologiczny horror producenta ze stajni PlayWaya – „Lust for Darkness” – odniósł spory sukces, po tym jak 12 czerwca zadebiutował na platformie Steam. Oprócz licznych premier Movie Games planuje wkrótce również debiut na rynku NewConnect. Więcej…

Getin Noble Bank. Agencja Eurorating obniżyła rating dla banku. Więcej…

The Farm 51. Spółka z NewConnect chce wyemitować 300 tys. akcji. Cenę ustaliła na 20 zł za sztukę. Więcej…

Colian. W wezwaniu złożono zapisy na sprzedaż 265 mln akcji spółki. Właściciele firmy chcieli kupić 42 mln walorów. Więcej…

11bit,Ursus. Po zakończeniu sesji 11bit studios zamieni się miejscami z Ursusem w indeksach giełdowych – awansuje do mWIG40. Ursus „spadnie” natomiast do sWIG80.

Kalendarium wydarzeń spółkach na stronie Bankier.pl>>

Wczoraj na rynkach

USA – DJIA znów nie dorównał reszcie indeksów

Polska – Dobry dzień producentów gier. WIG20 na zero

W Polsce i na świecie

Premier Mateusz Morawiecki weźmie w piątek udział w Spotkaniach Warszawskich organizowanych przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Przewodnim tematem tegorocznej edycji spotkań będzie "Era robotów, czy nadchodzi nowa rewolucja".

Sejm w bloku porannych głosowań zdecyduje m.in. o projekcie uchwały w sprawie uwolnienia obywateli Ukrainy więzionych w Rosji z motywów politycznych. Odbędzie się też głosowanie nad prezydenckim projektem ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a także nad innymi projektami prezydenta: zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego oraz nad zmianami w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Premier Włoch Giuseppe Conte udaje się do Paryża na rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem (godz. 13.30). Wizyta była zagrożona z powodu poważnego napięcia dyplomatycznego, które udało się zażegnać. Do kryzysu na linii Rzym-Paryż doszło na tle krytyki ze strony władz Francji pod adresem Włoch za ich decyzję o niewpuszczeniu statku organizacji pozarządowej z ponad 600 migrantami na pokładzie.

Historia

210 lat temu rozpoczęło się oblężenie Saragossy przez wojska napoleońskie, w którym uczestniczyli ułani i piechurzy Legii Nadwiślańskiej pod dowództwem płk. Józefa Chłopickiego.

91 lat temu w Wilnie urodził się Andrzej Wróblewski, malarz; szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje cykl "Rozstrzelania", stworzony pod koniec lat 40., odnoszący się do przeżyć okupacyjnych.

 

62 lata temu w Warszawie urodził się Henryk Gołębiewski, aktor, znany m.in. z seriali przygodowych "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana", a także z filmu "Edi".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / To musisz wiedzieć dziś rano 15 VI 2018