To musisz wiedzieć dziś rano 25 V 2018

opublikowano: 25-05-2018, 07:35
aktualizacja: 25-05-2018, 07:36

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Dziś w Karpaczu rozpoczyna się trzydniowa 22. Konferencja WallStreet – największe w Polsce spotkanie inwestorów, analityków, zarządzających oraz przedstawicieli firm i instytucji rynku kapitałowego. Organizatorem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, a partnerem medialnym Bankier.pl. Relacja z wydarzenia na Bankier.pl i pb.pl.

Ze spółek i o spółkach

PKN Orlen. Specjalny zespół w czeskim Unipetrolu ma opracować plan ściślejszej współpracy z grupą Orlen – mówi w rozmowie z „PB” Daniel Obajtek, prezes koncernu. Więcej…

Cyfrowy Polsat. Telewizja Polsat, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, kupuje 50 proc. plus jeden udział polskiego Eleven Sports Network za 38 mln EUR. Więcej…

CD Projekt. Jest już prawie pewne, że na czerwcowych targach gier studio zaprezentuje trailer największej swojej produkcji. Więcej…

Ciech. Rada nadzorcza spółki proponuje dywidendę wyższą niż chciał zarząd. Więcej…

Bogdanka. Spółka podtrzymuje plan wydobycia na 2018 r., ale wyniki mogą być pod presją kosztów. Więcej…

Berling. Spółka chce wypłacić 0,1 zł dywidendy na akcję. Więcej…

Moonlit. Podmiot specjalizujący się w tworzeniu gier na zlecenie, za pieniądze z oferty publicznej akcji chce wybić się na samodzielność. Więcej…

Creativeforege Games. Akcje spółki zadebiutują na NewConnect w piątek 25 maja. Będzie to czwarty w tym roku debiutant na małej giełdzie i 12 przedstawiciel branży producentów gier komputerowych.

Ferrum. Watchet wezwał do sprzedaży 19.792.817 akcji Ferrum, stanowiących 34,18 proc. akcji, po 4,39 zł za akcję. Więcej…

Kernel. Spółka opublikowała wyniki za III kwartał roku obrotowego. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Zerwanie szczytu popsuło nastroje

Polska – Niemrawe odbicie na GPW

Kalendarium makro

10:00 Polska: stopa bezrobocia Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 6,6%. Prognoza 6,3%.

Kalendarium wydarzeń w spółkach>>

W Polsce i na świecie

W Brukseli konferencja "Środkowo-Wschodnia Europa jako brama gazowa do Europy”, zorganizowana przez Stałe przedstawicielstwo RP przy UE oraz przedstawicielstwo Ukrainy przy UE, we współpracy z Komisją Europejską i przedstawicielstwem Stanów Zjednoczonych przy UE.

Również w Brukseli ministrowie finansów krajów członkowskich UE będą rozmawiać o współpracy administracyjnej w kwestiach dotyczących VAT, redukcji ryzyka w bankowości, a także na temat wydatków związanych z wiekiem w UE. Polskiej delegacji na posiedzenie przewodniczy minister finansów Teresa Czerwińska.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej zacznie obowiązywać Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Rozporządzenie, które ma służyć lepszej ochronie danych osobowych, zobowiązuje firmy i organy administracyjne do podjęcia działań, które skuteczniej będą dbały o zachowanie prywatności obywateli UE.

Dziś w Sejmie i Senacie rozpoczyna się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zakończy się w poniedziałek 28 maja.

Historia

1026 lat temu zmarł książę Mieszko I, twórca państwa polskiego; w 966 r. przyjął chrzest; przed śmiercią podzielił państwo pomiędzy wszystkich swoich synów: najstarszego Bolesława oraz Mieszka, Świętopełka i Lamberta.

541 lat temu Wit Stwosz rozpoczął prace nad ołtarzem w kościele Mariackim w Krakowie.

70 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim; w 1947 r. został aresztowany przez UB; torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, skazany został na karę śmierci.

46 lat temu sejm ratyfikował układ o normalizacji stosunków pomiędzy PRL a RFN z grudnia 1970 r., w którym strona zachodnioniemiecka uznała granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

 

31 lat temu w Zakopanem urodził się Kamil Stoch, skoczek narciarski; dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich w Soczi (2014); zdobywca Pucharu Świata (2013/2014); indywidualny mistrz świata z Val di Fiemme (2013); złoty medalista mistrzostw świata w konkursie drużynowym (2017), zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni (2016-2017).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu