To musisz wiedzieć dziś rano 27 X 2017

opublikowano: 27-10-2017, 07:51
aktualizacja: 27-10-2017, 07:53

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ze spółek i o spółkach

Synthos. Michał Sołowow chce za 2,4 mld zł skupić akcje Synthosu i wycofać go z GPW. Twierdzi, że chemicznemu gigantowi, który przez lata dawał akcjonariuszom zarobić krocie, lepiej będzie poza nią. Więcej…

PKP Cargo. Maciej Libiszewski zrezygnował z funkcji prezesa, a Arkadiusz Olewnik z funkcji członka zarządu ds. finansowych PKP Cargo, podała w czwartek wieczorem spółka. Więcej…

Lotos. Wydobycie ropy Lotosowi spada, a wpływ na cenę benzyny firma ma mały. By to zmienić, spółka stawia na przejęcia. Więcej…

Orange Polska. Notowania operatora skoczyły o ponad 10 proc. po publikacji wyników, które… wcale nie zaskoczyły na plus. Więcej…

Kruk, Getback. Większość analityków wróży Krukowi i Getbackowi obiecującą przyszłość. Wątpliwości ma jeden. Wszystko zależy od oceny zmieniających się realiów biznesu. Więcej…

Idea Bank. W trzecim kwartale zysk banku wyniósł 130,4 mln zł Więcej…

Asseco BS. W trzecim kwartale zysk netto spółki wyniósł 10,2 mln zł. Więcej…

Asseco CE. W trzecim kwartale zysk netto spółki wyniósł 11,1 mln zł. Więcej…

Dom Development. W trzecim kwartale zysk netto Dom Development wyniósł 26 mln zł i był o 10 proc. lepszy od oczekiwań analityków, ankietowanych przez PAP. Więcej…

Na rynkach rynkach

USA – Wzrost na NYSE

USA – Wyniki Alphabetu i Microsoftu lepsze niż oczkiwano

Polska – Mocne zwyżki Orange i Lotosu

Kalendarium

GPW

SYMBIO NWZA ws. zmian w składzie RN, zmian w statucie oraz zatwierdzenia zmian w regulaminie RN.

LIBET NWZA ws. uchylenia uchwał nr 15, 16 i 17 podjętych na ZWZ 29 czerwca 2017 roku, ustalenia liczby członków RN na 7 osób oraz zmian w składzie RN.

Świat

01:30 Japonia: Inflacja konsumencka CPIMakro

Okres: wrzesień. Poprzednia wartość: 0,7%.

14:30 Stany Zjednoczone: Produkt Krajowy Brutto, wst.Makro

Okres: III kwartał. Poprzednia wartość: 3,1%. Prognoza: 2,5%.

16:00 Stany Zjednoczone: Indeks Uniwersytetu Michigan, fin.Makro

Okres: październik. Poprzednia wartość: 95,1 pkt. Prognoza: 101,1 pkt.

W Polsce i na świecie

Dziś rozpoczną się w Warszawie centralne obchody 500-lecia Reformacji. Termin obchodów poprzedza symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października - tego dnia w 1517 r. Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, które zapoczątkowały reformację.

Dziś, w ostatnim dniu posiedzenia, w trzygodzinnym bloku porannych głosowań Sejm zdecyduje o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach; zakłada on, że cudzoziemcy spoza UE będą mieli możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju. Sejm będzie też głosował nad projektem uchwały w sprawie uczczenia 95. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.

iszpański Senat ma się zająć wnioskiem rządu premiera Mariano Rajoya o usunięcie ze stanowiska premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, rozwiązanie jego rządu, ograniczenie uprawnień katalońskiego parlamentu i zwołanie wyborów regionalnych (godz. 10).

Komisja Europejska przedstawi plan prac na lata 2018-2020 dotyczący programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej Horyzont 2020. Konferencja prasowa komisarza ds. badań, nauki i innowacji Carlosa Moedasa o godz. 12.

Historia

97 lat temu Rada Ambasadorów proklamowała Gdańsk Wolnym Miastem.

49 lat temu w Meksyku zakończyły się XIX Letnie Igrzyska Olimpijskie; polscy reprezentanci zdobyli na nich 18 medali: pięć złotych, dwa srebrne i 11 brązowych.

 

26 lata temu w Polsce odbyły się pierwsze po upadku komunizmu w pełni demokratyczne wybory parlamentarne. Do Sejmu weszło 29 ugrupowań, najwięcej mandatów uzyskały: Unia Demokratyczna 62, Sojusz Lewicy Demokratycznej 60, Wyborcza Akcja Katolicka 49, Polskie Stronnictwo Ludowe 48, Konfederacja Polski Niepodległej 46, Porozumienie Obywatelskie Centrum 44, Kongres Liberalno-Demokratyczny 37, Porozumienie Ludowe 28 i NSZZ "Solidarność" 27. W wyborach do Senatu najwięcej miejsc zdobyła UD - 21, następnie NSZZ "S" 11, WAK 9, POC 9, PSL 7, KLD 6, PL 5, SLD 4 i KPN 4; pozostałe 24 miejsca przypadły innym ugrupowaniom. Frekwencja 43,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane