TPV chce płacić po 500 EUR

MAG
opublikowano: 10-04-2007, 00:00

Koniec rocznej odysei. Tajwański producent buduje fabrykę telewizorów w Gorzowie. Godziwe wynagrodzenie gwarantowane.

Koniec rocznej odysei. Tajwański producent buduje fabrykę telewizorów w Gorzowie. Godziwe wynagrodzenie gwarantowane.

TPV, największy na świecie producent monitorów i szósty telewizorów, podpisze wreszcie list intencyjny w sprawie budowy fabryki odbiorników TV w Gorzowie Wielkopolskim.

— Nastąpi to w tym tygodniu — informuje Jacek Salski, koordynator ds. inwestycji TPV.

Na udzielenie wsparcia dla projektu TPV zgodził się w ubiegłym tygodniu międzyresortowy zespół ds. inwestycji zagranicznych. Tajwańczycy dostaną dofinansowanie na stworzone miejsca pracy: zobowiązują się do 1200, nieoficjalnie wiadomo, że wraz z pracownikami sezonowymi będzie to 3,5 tys.

— Wartość inwestycji wynosi 40 mln EUR — mówi Krzysztof Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE), w której będzie zlokalizowany projekt.

Docelowo TPV może wydać 100 mln EUR. Zakład ma ruszyć pod koniec maja 2008 r.

TPV nie powinien mieć problemów z rekrutacją.

— Tajwańczycy zdają sobie sprawę, że problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry wynikają przede wszystkim ze zbyt niskich wynagrodzeń proponowanych przez pracodawców. Dlatego firma zdecydowała się zapłacić pracownikom przy taśmie produkcyjnej miesięczną pensję wysokości 500 EUR brutto. Średnie wynagrodzenie kadry kierowniczej ma wynieść 1200 EUR — mówi Marcin Kaszuba z Ernst & Young, który zajmuje się inwestycją TPV.

Inwestycja TPV niesie dodatkowe korzyści.

— W otoczeniu firmy spodziewamy się 700-1000 dodatkowych miejsc pracy. Ponadto z sygnałów płynących z ambasady Chin wynika, że za TPV przyjdzie kilka innych firm — mówi Krzysztof Dołganow.

Tajwańczycy rozglądali się po Polsce już rok temu. W czerwcu 2006 r. w Gorzowie przygotowano dla nich 33-hektarową działkę objętą KSSSE. TPV miał zainwestować 400 mln zł i stworzyć 1500 miejsc pracy. Potem próbował kupić zakład w Żyrardowie, zainwestować 300 mln zł i stworzyć 1468 etatów. Fabryka miała zostać włączona do łódzkiej strefy. Chiński TTE, właściciel fabryki, wycofał się jednak z projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu