Trudno o optymizm

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 26-10-2020, 10:15

Nowy tydzień rozpoczyna się w ponurych nastrojach po tym jak w trakcie weekendu dalej mocno zwiększała się liczba nowych przypadków Covid-19 w Europie, a o porozumieniu fiskalnym w USA nie ma mowy.

W niedzielę pojawiły się nawet, po raz pierwszy od dłuższego czasu, wzajemne zarzuty negocjujących stron, co nie daje nadziei na szybkie zakończenie rozmów, a już na pewno nie przed przyszłotygodniowymi wyborami prezydenckimi. W USA liczba nowych przypadków koronawirusa zbliża się do 80 tys. dziennie, choć ostatni statystyki w skali globalnej wskazują na spadek liczby nowych przypadków poniżej 400 tys. W obawie przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusa kolejne rządu wprowadzają ograniczenie, co negatywnie odbija się na poziom awersji do ryzyka.

Na początku poniedziałkowego handlu niemiecki Dax cofa się na ubiegłotygodniowe minima w okolicach 12300 pkt., a notowania kontraktu terminowego na S&P; 500 spadają do 3400 pkt. Dziś w kalendarium uwagę należy zwrócić na indeks Ifo, uważany za najlepsze źródło informacji nt. koniunktury w Niemczech. Choć w obecnej gdy pandemia przybiera na sile październikowe wskaźniki mają mniejsze znaczenie, bo dopiero teraz aktywność zaczyna hamować, to jednak piątkowe dużo lepsze od oczekiwać dane PMI z niemieckiego przemysłu poprawiły sytuację rynkową. Czynnikiem ryzyka dla rynków w najbliższym czasie jest dalsze przywracanie restrykcji, te wprowadzane są ponownie we Włoszech czy Hiszpanii.

Na rynku walutowym perspektywa kolejnego lockdownu ciąży notowaniom EURUSD. O ile pandemia zabiera rozpędu po obydwu stronach Atlantyku to jednak w USA perspektywa przywracania restrykcji wydaje się być bardziej odległa. Dodatkowo dolar może też zyskiwać kanałem przepływu kapitału w kierunku bardziej bezpiecznych przystani. Z tego powodu ryzyka dla EURUSD wydają się być skierowane w dół. Tezę tę mogą też potwierdzać piątkowe dane PMI, które prezentują utrzymanie relatywnie lepszej koniunktury w USA niż w strefie euro. Notowania amerykańskiej waluty powinny też umacniać wygasające nadzieje na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA w najbliższym czasie.

W gronie G10, w defensywie znajdują się waluty surowcowe, a notowania ropy spadają w kierunku 38 USD za baryłkę WTI w obawie przed spadkiem popytu, gdy gospodarka będzie dławiona w celu stłumienia rozprzestrzeniania się wirusa.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane