Trudny początek roku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 22-01-2021, 10:38

Po wyznaczeniu nowych rekordów na Wall Street wraz z środową inauguracją Joe Bidena paliwo do dalszych wzrostów jak na razie się wyczerpało, a rynek akcyjny nieznacznie się cofa.

W tym kierunku oddziałuje perspektywa nowych restrykcji w rejonie Hong Kongu związku o rozprzestrzenianie się wirusa. Dziś w centrum uwagi rynków znajdują się wstępne dane PMI obrazujące jak globalna gospodarka radzi sobie na początku 2021 roku. Jako pierwsze opublikowane zostały dane z Francji gdzie wskaźnik dla przemysłu wzrósł do 51.5 pkt. z 51.1 pkt. odnotowanych w listopadzie i mediany prognoz rynkowych na poziomie 50.5 pkt. Indeks dla usług spadł już jednak do 46.5 pkt. z 49.1 pkt. i oczekiwanych przez rynek 48.5 pkt. W efekcie wskaźnik Composite obrazujący średnią ważoną obydwu sektorów i odzwierciedlający aktywność gospodarki spadł do 47.0 pkt. z 49.5 pkt. i prognozowanych 49.0 pkt. Początek roku dla francuskiej gospodarki nie był zatem dobry, a styczeń przyniósł dalszy spadek koniunktury. Nieco lepszy wydźwięk płynie jednak z danych z Niemiec, tu indeks Composite cofnął się ale słabiej od prognoz i utrzymał się powyżej granicznej wartości 50 pkt. umownie rozgraniczającego wzrost od spadku aktywności. W Niemczech sektor przemysłowy w dalszym ciągu wygląda wyśmienicie, a indeks to obrazujący wyniósł w styczniu 57.0 pkt. wobec 58.3 pkt. w grudniu. W przypadku sektora usługowego zanotowano natomiast spadek do 46.8 pkt. z 47.0 pkt. ale ze względu na wprowadzone obostrzenia oczekiwania były tu bardzo nisko zawieszone. Niedługo po otwarciu sesji na Wall Street opublikowane zostaną analogiczne dane z USA. Na otwarciu piątkowej sesji niemiecki Dax spada poniżej 13800 pkt., a notowania kontraktu terminowego na S&P; 500 osuwają się poniżej 3830 pkt.

Wczorajsze posiedzenie EBC zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło wiele nowych informacji dotyczących dalszego kształtu polityki monetarnej w strefie euro. Christin Lagarde na konferencji zwróciła jednak uwagę na kilka pozytywnych elementów, które poprawiają perspektywy wzrosty jak rozpoczęcie procesu szczepień, nazwała go milowym krokiem w walce z pandemią, porozumienie z Wielką Brytanią czy rozwiązanie sprawy wyborów w USA. Ten ton umacnia notowania wspólnej waluty i mimo mieszanych nastrojów na rynkach kurs EURUSD zmierza w kierunku 1.22.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane