Trzy sygnały bliskiego przełomu

KZ, Seekingalpha.com
04-11-2008, 11:33

Sprzyjający kalendarz wydarzeń, pokłady niepracującej gotówki i nadmierny pesymizm, znajdujący odzwierciedlenie w  wycenach – to czynniki, które mogłyby dać impuls rynkom akcji. Ale czy dadzą?

Vinny Catalano, CFA i szef firmy inwestycyjnej Blue Marble Research, wskazuje na trzy grupy czynników, które miałyby przemawiać za rychłym wzrostem indeksów giełdowych

1. Kalendarz
Choć oczy wszystkich inwestorów skierowane są na odbywające się dziś wybory prezydenckie w USA, to – jak wskazuje analityk – kluczową datą może być 15 listopada. Wtedy w Waszyngtonie na specjalnej konferencji, poświęconej kryzysowi finansowemu, spotkają się liderzy 20 najbardziej znaczących gospodarek świata. Można oczekiwać pozytywnego psychologicznego wpływu tego wydarzenia na rynki.

Również w tym miesiącu wszystkie programu rządowe za oceanem, które miały przeciwdziałać kryzysowi, wejdą w życie. Tylko jak szybko przyniosą skutek?

2. Czynniki rynkowe
Specjalista uważa, że na właściwy impuls do wzrostu czeka poza rynkiem aż 3 biliony dolarów gotówki. To kwota, która odpowiada ok. 40 proc. kapitalizacji spółek, wchodzących w skład indeksu S&P500. Kiedy po internetowej bańce rynek zaliczał dno, relacje były nawet jeszcze mniej „bycze”.

Dodatkowo, jeśli odmierzyć spadek, jaki dotknął giełdy w ostatnim roku, byłaby to największa procentowa przecena, jeśli wziąć pod uwagę dane dla dziesięciu ostatnich okresów bessy.

3. Niskie wyceny
Nawet przy założeniu, że w USA będzie recesja, indeks S&P500 powinien dać pozytywny zwrot, a średni wskaźnik cena do zysku dla prognoz wyników w takim scenariuszu wynosić będzie ok. 12. Tylko w sytuacji wystąpienia deflacji istniałoby fundamentalne uzasadnienie dalszych spadków.

„Z wszystkich tych powodów, akcje wydają się gotowe do wzrostów ponad swoje średnie ruchome, co w przypadku indeksu S&P500 oznacza zwyżkę przynajmniej do poziomu 1100 pkt., tj. o ok. 15 proc.” – przewiduje analityk.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Seekingalpha.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzy sygnały bliskiego przełomu