Turecki bank centralny deklaruje większą aktywność

opublikowano: 05-12-2018, 11:50

Turecki bank centralny stwierdził, że dokona rewizji polityki pieniężnej, jeżeli wahania kursów walutowych będą miały długotrwały wpływ na stabilność cen. W reakcji na tę deklarację, lira zyskała na wartości.

Bank centralny nie pozostanie obojętny, jeśli "kursy walut będą sprzeczne z podstawami ekonomicznymi", napisały tureckie władze monetarne w opracowaniu "Polityka pieniężna i kurs na 2019 r." opublikowanym na swojej stronie internetowej. 

Turecki bank centralny
Zobacz więcej

Turecki bank centralny fot. Bloomberg

W aktualnym raporcie, bank oświadczył, że zareaguje w razie potrzeby swoimi instrumentami na ruchy walutowe. Nie wspomniał jednak nic o możliwej zmianie w polityce pieniężnej.

Turecki bank centralny w końcu "obudził się ..." – ocenił Tim Ash, strateg firmy BlueBay Asset Management LLC,  dodając, że instytucja musi być jeszcze bardziej proaktywna.

Interwencja werbalna jest główną częścią zbroi politycznej każdego banku centralnego -  powiedział Ash. Nie powinien on jednak zawsze czekać na sygnał do działania, musi też sam odważniej podejmować decyzje – wyjaśnia strateg.

Po publikacji wspomnianego raportu banku centralnego lira turecka zmniejszyła stratę wobec dolara. Po godzinie 12-tej lokalnego czasu kurs wymiany był o 0,6 procent wyższy, schodząc do 5,3563 za dolara po wcześniejszym spadku aż o 1 procent.

Bank utrzymał swój cel inflacyjny na poziomie 5 proc. plus minus 2 punkty procentowe. Szacowana inflacja na koniec 2018 r. wynosi 23,5 proc.

Bank planuje przeprowadzić osiem posiedzeń dotyczących polityki pieniężnej w 2019 r. Najbliższe natomiast zebranie zaplanowane jest na 13 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu