Tusk spotkał się z Barroso

PAP
opublikowano: 06-12-2008, 12:06

Premier Donald Tusk spotkał się w sobotę w  Gdańsku z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, tuż po inauguracyjnej sesji konferencji "Solidarność dla przyszłości", w której obaj wzięli udział.

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział PAP po spotkaniu, że rozmowa dotyczyła kwestii pakietu klimatyczno- energetycznego i zbliżającego się szczytu UE w Brukseli. "To jest teraz taki kluczowy moment, krytyczny bardzo, finał negocjacji pakietu" - mówił Nowak.

Na pytanie, czy według Barroso jest szansa na zaakceptowanie polskich postulatów dotyczących pakietu klimatyczno-energetycznego Nowak powiedział: "W znacznej mierze już poprawiono tę ofertę, kierowaną do Polski i do innych państw naszego regionu - dla naszej koalicji".

"Ale jeszcze przed nami parę rzeczy do załatwienia" - dodał.

Przypomniał, że kwestia pakietu klimatyczno-energetycznego ma być również tematem sobotniego spotkania w Gdańsku premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, Bułgarii i Rumunii z Nicolasem Sarkozy'm - prezydentem Francji przewodniczącej obecnie pracom UE.

Pakiet ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku.

Polski rząd zgadza się na 20-procentową redukcję emisji do 2020 r., ale twierdzi, że proponowany przez KE obowiązek zakupu 100- proc. uprawnień do emisji w energetyce na specjalnych aukcjach grozi podwyżkami cen prądu nawet o 90 proc.

Rząd przekonuje, że w negocjacjach trzeba uwzględnić specyfikę polskiej gospodarki w 94 procentach opartej na węglu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane