Unia zbada pszczoły

DI, PAP
opublikowano: 21-05-2012, 00:00

Bruksela przeznaczy 3,3 mln EUR na dofinansowanie badań dotyczących śmiertelności pożytecznych owadów.

17 państwa europejskich zrealizuje projekty badawcze, których celem jest wyjaśnienie przyczyn śmiertelności pszczół miodnych. Komisja Europejska pokryje 70 proc. kosztów, wykładając na ten cel 3,3 mln EUR.

Polska dostanie ponad 250 tys. EUR, a największe wsparcie, po 0,5 mln EUR, trafi do Francji i Włoch. Inspekcja Weterynaryjna (IW) i resort rolnictwa przygotowały pilotażowy program kontroli chorób pszczelich.

Zdaniem IW, stosowanie środków ochrony roślin nie jest bezpośrednią przyczyną ginięcia pszczół. Zjawisko powoduje zespół chorób, na które cierpią owady. Tymczasem pszczelarze protestują przeciwko stosowaniu pestycydów.

Najnowsze badania wskazują bowiem, że niektóre z nich, z grupy neonikotynoidów, mogą stanowić duże zagrożenie dla pszczół (m.in. znacząco obniżając odporność na choroby).

Z analiz wykonanych na zlecenie resortu rolnictwa wynika, że w listopadzie 2011 r. liczba rodzin pszczelich w Polsce wynosiła 1,2 mln i była o 10 proc. większa niż przed rokiem. Niektóre organizacje pszczelarskie twierdzą jednak, że populacja pszczół się zmniejsza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane