USA i Korea Płn. kontynuują rozmowy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-07-2005, 12:43

Delegacje USA i Korei Północnej spotkały się w piątek ponownie na dwustronnych konsultacjach w sprawie północnokoreańskiego rozbrojenia atomowego. Nie przyniosły one przełomu w toczących się w Pekinie sześciostronnych, rekordowo długich rozmowach o ambicjach nuklearnych Korei Płn.

Delegacje USA i Korei Północnej spotkały się w piątek ponownie na dwustronnych konsultacjach w sprawie północnokoreańskiego rozbrojenia atomowego. Nie przyniosły one przełomu w toczących się w Pekinie sześciostronnych, rekordowo długich rozmowach o ambicjach nuklearnych Korei Płn.

    Mimo braku konkretnych ustaleń amerykański negocjator Christopher Hill ocenił rozmowy jako "bardzo użyteczne". Szefowie wszystkich sześciu delegacji (obie Koree, Japonia, Chiny, USA, Rosja) postanowili, że będą je kontynuować także w sobotę i na razie nie wyznaczyli daty ich zakończenia.

    Delegaci południowokoreańscy powiedzieli, że w sobota będzie poświęcona na dyskusje, "jak posunąć negocjacje do przodu". Nie weźmie w nich udziału główny delegat Rosji Aleksander Aleksiejew, który leci na konsultacje do Moskwy, ale z pewnością będą obecni rosyjscy delegaci niższego szczebla.

    Jak zauważa Reuter, choć na razie brak sukcesu w rozmowach, Stany Zjednoczone zmieniły swoje podejście do kwestii północnokoreańskiej i zwiększyły się nadzieje na pozytywne rozwiązanie kryzysu. Pomimo odmiennych stanowisk obu krajów w kwestii arsenału nuklearnego Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratyczej, zarówno Waszyngton jak i Phenian utrzymały pojednawcze nastawienie.

    Trzy poprzednie rundy sześciostronnych rozmów zakończyły się fiaskiem. Jeśli i tym razem nie będzie postępów - co prognozują obserwatorzy - Waszyngton może wystąpić do ONZ o przeprowadzenie debaty zmierzającej do nałożenia sankcji na reżim północnokoreański. Chiny są przeciwne i już zaproponowały piątą rundę rokowań. Phenian zaś zagroził, że sankcje tylko wywołają konflikt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu