Wärtsilä zapowiada odwołanie się do KIO od przetargu na modernizację EC Żerań

ISBnews
opublikowano: 19-11-2014, 13:31

W związku z deklaracjami PGNiG Termika w sprawie przetargu na wybór generalnego wykonawcy modernizacji EC Żerań wyłącznie w oparciu o technologię gazowo-parową, Wärtsilä zapowiada odwołanie się od zapisów przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), jeśli zostanie on ogłoszony w tym kształcie, poinformował Adam Rajewski z polskiego oddziału Wärtsilä. Według Wärtsilä zapisy ograniczające technologię byłyby niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych, bezpodstawnie ograniczając konkurencję i zasady wolnego rynku.

„Wärtsilä jest zaniepokojona faktem, że pomimo wielu prób dotarcia do ośrodków decyzyjnych PGNiG Termika najprawdopodobniej nie zostały uwzględnione argumenty na rzecz dopuszczenia do przetargu rozwiązania będącego biznesową i technologiczną alternatywą dla bloku gazowo-parowego. To sygnały tym bardziej niezrozumiałe, że Wärtsilä wycenia koszt budowy bloku gazowego o mocy ok. 450 MW w oparciu o silniki tłokowe na 900 mln zł, zaś budowa tradycyjnego bloku gazowo-parowego w przypadku inwestycji na Żeraniu to koszt rzędu 1,5 mld zł. Wärtsilä spodziewała się, że spółka PGNiG Termika, należąca do Skarbu Państwa i dysponująca pieniędzmi polskich podatników będzie z większym namysłem przygotowywać przetargi, tak by zapewnić optymalne wykorzystanie publicznych środków" – powiedział Rajewski, cytowany w komunikacie.

Firma deklaruje również, iż byłaby w stanie zrealizować projekt w około 16 miesięcy, czyli w czasie blisko dwukrotnie krótszym niż ten potrzebny na budowę bloku gazowo-parowego.

„Niedopuszczenie do przetargu technologii silnikowej oznacza wyłączenie z postępowania jednej z najnowocześniejszych technologii wytwarzania energii i ciepła, stosowanej na wysokorozwiniętych rynkach. Elektrownie oparte o technologię silnikową Wärtsilä działają już m.in. w USA, Turcji, Danii oraz, od niedawna, w Estonii" – czytamy w komunikacie.

Wcześniej Rajewski w rozmowie z agencją ISBnews informował, że fińska Wärtsilä chce uczestniczyć w przetargach w Polsce na elektrociepłownie oraz tzw. obiekty interwencyjne ze swoimi instalacjami w technologii silników tłokowych i docelowo zdobyć w Polsce "mocną pozycję" w segmencie instalacji kogeneracji gazowej powyżej 8 MW.

Wärtsilä to wiodący w świecie dostawca kompletnych rozwiązań technologicznych dla energetyki i przemysłu okrętowego, a także związanych z nimi usług. Koncentrując się na efektywności energetycznej i technologicznej innowacyjności, Wärtsilä maksymalizuje środowiskową i ekonomiczną efektywność działalności swoich klientów. W 2013 r. korporacja zatrudniała ok. 18 700 pracowników, a wartość jej przychodów osiągnęła 4,7 miliarda euro. Spółka działa w ponad 700 lokalizacjach w prawie 70 krajach z całego świata. Wärtsilä jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane