Wątpliwe zabezpieczenie

opublikowano: 25-07-2014, 00:00

UKE kwestionuje zastaw na częstotliwościach, a kłódka właściciela magazynu zamyka dostęp do sprzętu Milmeksu.

Głównym zabezpieczeniem, jakim dysponują obligatariusze Milmeksu, jest zastaw na częstotliwościach radiowych, które spółka wykorzystywała do świadczenia usług dostępu do internetu. Administratorem zastawu jest Dyrda Szymański Kondratowicz Kancelaria Adwokacko-Radcowska. Rozsyła ona po rynku oferty przejęcia częstotliwości. Uzgodniła też treść umowy z podmiotem, który sporządziłby ich wycenę i współuczestniczył w poszukiwaniu nabywcy. Kwestią negocjacji jest cena tej usługi. Sęk w tym, że przeniesienie rezerwacji częstotliwości Milmeksu na inną firmę wymaga zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Ten zaś kwestionuje samą możliwość ustanowienia zastawu na rezerwacji częstotliwości.

— Koncepcja zastawu na rezerwacjach częstotliwości i, co za tym idzie, możliwości zaspokojenia z tak ustanowionego zastawu,może budzić wątpliwości w świetle przepisów ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1, przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być, poza wskazanymi w tym przepisie wyjątkami, rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe. Zdaniem prezesa UKE, zastaw rejestrowy na rezerwacjach częstotliwości tych warunków nie spełnia — informuje Dawid Piekarz, rzecznik UKE.

Zmiana podmiotu dysponującego rezerwacją jest możliwa na wniosek jej dotychczasowego dysponenta, który musi wskazać nowego. Na tym bazują działania administratora zastawu — zdaniem UKE, nieistniejącego.

— Milmex zobowiązał się 22 maja do złożenia wniosku o przeniesienie rezerwacji, gdy my wskażemy podmiot, który mógłby przejąć rezerwację — mówi Katarzyna Migacz z kancelarii Dyrda Szymański Kondratowicz. Kiedy to nastąpi, nie chce prognozować.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Rozpatrywanie takiego wniosku może potrwać około dwóch miesięcy — wyjaśnia Dawid Piekarz.

Część obligacji jest też zabezpieczona na urządzeniach telekomunikacyjnych, które stoją zamknięte w magazynie. Sprzęt ten nie został jeszcze zinwentaryzowany, bo poza obligatariuszami pojawiła się jeszcze jedna osoba, która rości sobie do niego prawa.

— Gdy tam przyjechałam, magazyn był zamknięty na dwie kłódki — Milmeksu i właścicielki magazynu. Jeśli najemca nie płaci czynszu, ma ona ustawowe prawo zastawu. Nie jest ono tak istotne jak nasz zastaw, ale chcielibyśmy załatwić sprawę polubownie, a nie wkraczać tam z policją — tłumaczy Katarzyna Migacz.

OKIEM RZECZOZNAWCY
Wartość częstotliwości spadła

MAREK ŚREDNIAWA, autor wyceny rezerwacji częstotliwości Milmeksu w 2011 r.

W ostatnich trzech latach nastąpiła znacząca i szybsza od wcześniejszych prognoz zmiana rynku. W przypadku Milmeksu nastąpił zbieg niekorzystnych okoliczności, na który złożyły się: znacznie szybszy od spodziewanego rozwój technologii LTE i marginalizacja rynku WiMAX, szybszy od oczekiwanego spadek cen usług szerokopasmowych oraz silna konkurencja operatorów mobilnych i kablowych, uwolnienie pasma 3,6-3,8 GHz dla zastosowań LTE oraz niedostosowanie planu zagospodarowania pasma 3,4-3,6 GHz dla LTE. Milmex jest dysponentem rezerwacji w dolnej połówce pasma, które nie zostało objęte przez UKE zmianą planu zagospodarowania. Częstotliwości te można wykorzystać dla technologii LTE, ale tylko na części obszarów i ze względów technicznych nie w pełni. Dlatego ich wartość uległa znacznemu obniżeniu, choć nadal mogą być atrakcyjne dla operatorów i mają wartość rynkową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu