Czytasz dzięki

Witucki: Liczę, że prezydent mocniej się zaangażuje w gospodarkę

opublikowano: 12-07-2020, 21:28

Mimo nieraz złych doświadczeń, mamy nadzieję na ożywienie dialogu społecznego, którego patronem jest Prezydent.

Wynik wyborów dla "PB" skomentował Maciej Witucki, szef Konfederacji Lewiatan:

Maciej Witucki
Zobacz więcej

Maciej Witucki fot. Forum

Nie spodziewamy się jakiś gwałtownych zmian, raczej stabilizacji dotychczasowej polityki, utrzymania relacji z urzędem prezydenta, rządem. Nie wzrośnie ryzyko zaskakujących decyzji. Mamy nadzieję, że w drugiej kadencji Prezydent większą wagę będzie przywiązywał do spraw gospodarczych i debaty ze środowiskami biznesowymi, zwłaszcza, że Polska znalazła się w newralgicznym momencie wywołanym tzw. korona-kryzysem. Chcielibyśmy, aby częściej korzystał z prawa weta w stosunku do ustaw dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej, które nie zostały skonsultowane z reprezentatywnymi organizacjami pracodawców. Wierzymy, że będzie podpisywał tylko te ustawy, których skutki są precyzyjnie opisane i które są skonsultowane społecznie, zwłaszcza z tymi, których w największym stopniu dotyczą. Ustawy, które odnoszą się do warunków prowadzenia działalności gospodarczej, muszą być przedyskutowane z organizacjami pracodawców oraz ze stroną społeczną. Nawet w przypadku “pilnych” ustaw, takich jak tzw. tarcze antykryzysowe, organizacja takich konsultacji jest możliwa i konieczna.

Mimo nieraz złych doświadczeń, mamy nadzieję na ożywienie dialogu społecznego, którego patronem jest Prezydent.  A problemów do dialogowania jest wiele: jak przebudować gospodarkę, jak radzić sobie ze skutkami kryzysu, jak uregulować płace minimalną na przyszyły rok, jak będzie wyglądał znowelizowany budżet państwa 2020 i 2021, jak regulować lepiej pracę zdalną, jak zapewnić efektywne i zgodne z przeznaczeniem wydatki Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Społecznych, jak poprawić los bezrobotnych, niepełnosprawnych i ich rodzin, kobiet, samotnych matek i ojców, jak wspierać różnorodność niezbędną dla rozwoju społecznego, gospodarczego i cywilizacyjnego, jak zapewnić przyszłość pracowników sektorów bez przyszłości, czy lepiej obniżać podatki, podwyższać kwoty wolne czy koszty pracy dla zatrudnionych? Patron dialogu społecznego musi dopilnować, by taki dialog autentycznie się toczył, ale też powinien mobilizować wszystkie środowiska, do tego, żeby efekty tego dialogu były wdrażane w rzeczywistości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane