Czytasz dzięki

Buczek: W poniedziałek na giełdzie będzie spokojnie

opublikowano: 12-07-2020, 22:04

W poniedziałek reakcja rynku na wynik wyborów będzie spokojna, GPW będzie się poruszać w takt giełd na świecie.

Wynik wyborów dla "PB”  skomentował Sebastian Buczek, zarządzający Quercus TFI:

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
Zobacz więcej

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI Fot. GK

Badanie exit poll wykazało, że wybory minimalnie prezydenckie wygrał Andrzej Duda. To oznacza, że wynik jest niepewny, ale nie wywoła to nerwowej reakcji rynku w poniedziałek.  

- Wynik bliski poziomu równowagi, ale z lekką przewagą obecnego prezydenta nie jest zaskakujący. Jeśli do rana nic się nie zmieni, to reakcja rynku będzie spokojna i nasza giełda będzie poruszać się w takt głównych giełd na świecie. W dłuższym okresie mogą się jednak pojawić obawy o zbyt duży udział państwa w polskiej gospodarce i o to, że wzrost bilansu NBP w tym roku nie okaże się kwestią jednorazową, a mechanizm wykorzystany do walki ze skutkami koronawirusa będzie wykorzystywany również w przyszłości. Gdyby się okazało, że tak będzie, może to wpływać na osłabienie złotego. Ale oba te czynniki to czynniki długookresowe. Nie na jutrzejszy dzień, tygodnie czy nawet miesiące – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. 

Jego zdaniem różnica w pierwszych sondażach jest tak niewielka, że rano nie będziemy mieli ostatecznych wyników, a raczej kolejną próbę ich przybliżenia. 

- Nie zakładałam scenariusza, że rano na prowadzeniu będzie Rafał Trzaskowski. Czy to by miało jakieś większe znaczenie? Na pewno byłaby to niespodzianka, powodująca większe zainteresowanie polskimi aktywami, w sensie zwrócenia na nie większej uwagi. Czy powodowałoby to jakieś gwałtowniejsze ruchy na akcjach, obligacjach lub walucie? Wydaje się, że nie. Natomiast miałoby to implikacje w średnim i dłuższym okresie. Rządzącej partii nie byłoby tak łatwo, jak w przypadku zwycięstwa Andrzeja Dudy, kontynuować to, co robiła przez ostatnie lata, a w szczególności tych dwóch kwestii, na które zwróciłem uwagę przy omawianiu reelekcji obecnego prezydenta. Prawdopodobnie proces zwiększania roli państwa w gospodarce uległby przyhamowaniu, a NBP nie sięgałby już tak łatwo po narzędzie w postaci znaczącego zwiększania bilansu, by pomóc gospodarce lub rządowi – mówi Sebastian Buczek. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane