Władze Krymu będą nacjonalizować ukraińskie przedsiębiorstwa

PAP
opublikowano: 12-03-2014, 13:02

Władze Krymu wkrótce przystąpią do nacjonalizowania ukraińskich przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na terytorium półwyspu. Prywatnych firm te działania nie obejmą - poinformował w środę wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew.

"Własność firm państwowych, w tym eksploatujących zasoby, takich jak Czornomornaftohaz, czy Ukrzałyznycia (koleje) oraz niektóre państwowe ośrodki zdrowia przejdą już w najbliższym czasie na własność (Autonomicznej) Republiki Krymu" - powiedział Temirgalijew, cytowany przez agencję Interfax.

Dodał, że prywatnych firm, "jeśli są zarejestrowane i legalnie działają na terytorium Krymu", zmiany nie obejmą.

Jak oświadczył wicepremier, na Krymie już rozpoczęły działalność banki rosyjskie. "Kierownictwo niektórych banków rosyjskich już planuje otwarcie tutaj swoich oddziałów. Po wejściu Krymu w skład Rosji ukraińskie banki będą mogły się zarejestrować jako banki zagraniczne" - przekazał.

Według Temirgalijewa okres przejściowy związany ze zmianą ukraińskiego systemu podatkowego na rosyjski dla przedsiębiorców na Krymie może potrwać około pół roku.

W niedzielę na Krymie odbędzie się referendum, w którym postawione zostaną dwa pytania: "czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?" oraz "czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krymu z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?". Ani władze w Kijowie, ani UE nie uznają legalności tego referendum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane