Wlk. Brytania: audyt wytyka opóźnienia i wzrost kosztów projektów w programie nuklearnym

  • PAP
opublikowano: 10-01-2020, 19:59

Złe zarządzanie przez ministerstwo obrony brytyjskim programem nuklearnym doprowadziło do długich opóźnień w realizacji projektów oraz znaczącego wzrostu kosztów - poinformowało w piątek Krajowe Biuro Audytorskie (NAO).

NAO, które jest niezależnym ciałem parlamentarnym kontrolującym wydatki organizacji rządowych i instytucji publicznych, sprawdziło stan realizacji projektów związanych z programem nuklearnym w trzech obiektach na terenie Anglii.

Chodzi o stocznię w Barrow-in-Furness w Cumbrii, gdzie BAE Systems buduje cztery nowe okręty podwodne, które mają być wyposażone w pociski balistyczne Trident, zakłady w Raynesway w pobliżu Derby, gdzie Rolls-Royce opracowuje reaktory jądrowe do napędzania łodzi podwodnych, oraz w Burghfield w Berkshire, gdzie Atomic Weapons Establishment montuje głowice jądrowe.

Według raportu NAO realizowane w tych obiektach przedsięwzięcia opóźnione są od półtora roku do ponad sześciu lat, a ich koszt jest o 1,3 miliarda funtów wyższy, niż zakładano, przy czym prawie połowa z tej kwoty jest efektem tego, że projekty zaczęto realizować zbyt wcześnie i później trzeba było je modyfikować.

Biuro skrytykowało też ministerstwo obrony za to, że zawiera niekorzystne kontrakty, biorąc na siebie całe ryzyko i polegając na wykonawcach mających monopolistyczną pozycję. Wskazano m.in., że BAE Systems zarobiła dodatkowe 10 mln funtów w postaci opłat za zarządzanie po wzroście kosztów, a firma nie ponosi odpowiedzialności za koszty i straty będące efektem niewywiązania się z zobowiązań. Również AWE otrzymało dodatkowe pieniądze, gdy prace zostały odroczone.

Jak podkreślono w raporcie, rozczarowujące jest zwłaszcza to, że ministerstwo obrony popełnia błędy podobne do tych, które popełniało 30 lat temu. Przyznano zarazem, że w ostatnim okresie nadzór nad realizowanymi projektami się poprawił.

Odnosząc się do raportu NAO, ministerstwo obrony oświadczyło, że uważnie przestudiuje zawarte w nim konkluzje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane