Wybraliśmy najlepsze TFI 2016 r.

opublikowano: 19-01-2017, 22:00

Na tle rywali najbardziej zyskowne fundusze miały w ubiegłym roku w ofercie Ipopema, MetLife i NN Investment Partners

Na podstawie rocznych wyników funduszy inwestycyjnych otwartych opracowaliśmy ranking towarzystw, których produkty relatywnie najczęściej osiągały najwyższe wyniki w grupie. Na najwyższym stopniu podium stanęli ramię w ramię Ipopema i MetLife. Brąz przyznaliśmy NN Investment Partners, ale biorąc pod uwagę liczbę produktów o najwyższych notach, to właśnie to towarzystwo wyróżniło się najbardziej. Rywalizacja o najlepsze wyniki w grupie była zażarta, szczególnie w kategorii funduszy akcji małych i średnich spółek.

W ofercie MetLife TFI w 2016 r. na tle rywali najbardziej wyróżniły się fundusze akcji małych i średnich spółek. Tomasz Adamus, prezes towarzystwa, nie będzie zaskoczony, jeśli w 2017 r. pałeczkę przejmą fundusze uniwersalne.
Wyświetl galerię [1/3]

ZMIANA:

W ofercie MetLife TFI w 2016 r. na tle rywali najbardziej wyróżniły się fundusze akcji małych i średnich spółek. Tomasz Adamus, prezes towarzystwa, nie będzie zaskoczony, jeśli w 2017 r. pałeczkę przejmą fundusze uniwersalne. Marek Wiśniewski

Relatywnie najlepsi

O dobrym wyniku Ipopemy zadecydowały przede wszystkim fundusze krajowe — dwa bliźniacze akcyjne (m-Indeks), które odzwierciedlają mWIG40, oraz dwa dłużne. Ipopema Obligacji z wynikiem 1,7 proc. znalazł się wśród 25 proc. najlepszych (tzw. pierwszym kwartylu) funduszy dłużnych polskich uniwersalnych, a Ipopema Dłużny z wynikiem 1,1 proc. był drugi w kategorii funduszy dłużnych polskich papierów skarbowych.W tej grupie o 0,5 pkt. proc. lepszy wynik zanotował NN Obligacji. Także w MetLife TFI stosunkowo najlepiej wypadły fundusze akcji polskich małych i średnich spółek. Produkty towarzystwa z tej kategorii otoczyły konkurentów z Ipopemy.

Na czele grupy funduszy stanął MetLife Akcji Średnich Spółek, pozostałe miejsca podium zarezerwowały produkty Ipopemy, a tuż za nimi znalazł się MetLife Akcji Małych Spółek z wynikiem 19 proc. Na czwartym miejscu znalazł się NN Investment Partners z funduszem NN Średnich i Małych Spółek, który w rok zarobił 16 proc. Tomasz Adamus, prezes MetLife TFI, podkreśla, że fundusze małych i średnich spółek stają się wizytówką towarzystwa.

Jednocześnie zwraca uwagę, że fundusze akcji uniwersalnych z oferty MetLife (Akcji i Akcji Polskich) osiągnęły wyniki powyżej średniej, pomimo znacznie większej niż u większości konkurencji ekspozycji na WIG20.

— Jest to ważne, ponieważ rok 2017 może być przełomowy w tym sensie, że spółki o najwyższej kapitalizacji przestaną obciążać stopę zwrotu szerokiego rynku. Dlatego nie zdziwiłoby nas, gdyby za rok to właśnie fundusze uniwersalne najbardziej się wybijały — mówi Tomasz Adamus. W MetLife dobrze wypadły także MetLife Aktywnej Alokacji (9 proc.) i MetLife Akcji Nowa Europa (16,9 proc.).

Bezwzględni liderzy

W rankingu wyliczonym na podstawie średniej z liczby produktów NN Investment Partners znalazło się na miejscu trzecim. Ale biorąc pod uwagę liczbę funduszy, które uzyskały najwyższe noty w swoich grupach, bije nie tylko Ipopemę i MetLife, ale również pozostałe TFI. Na „piątkę” spisały się (a więc były najlepsze w kategoriach) trzy fundusze — NN Obligacji (1,6 proc.), NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego (16 proc.) i NN Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (6,5 proc.). Na dalszych pozycjach, choć ciągle w pierwszym kwartylu, znalazło się aż 8 produktów towarzystwa. Są to m.in. NN Akcji 2 (11,5 proc.), NN Stabilnego Wzrostu (3,7 proc.) i NN Lokacyjny Plus (2,4 proc.).

Pod względem ilości funduszy o najwyższych rocznych wynikach korzystnie wypadły także Investors TFI (osiem produktów w pierwszym kwartylu, w tym dwa o najwyższym wyniku w grupie), Union Investment TFI (osiem produktów w pierwszym kwartylu), PKO TFI (siedem takich produktów, w tym dwa najlepsze w grupie) oraz Skarbiec TFI (pięć funduszy w pierwszym kwartylu).

Pójść za ciosem

Zdaniem prezesa MetLife, w 2017 r. sytuacja w zakresie atrakcyjności poszczególnych klas aktywów ulegnie znaczącym zmianom, a dobry sentyment doprowadzi do wzrostu zainteresowania klientów akcjami. Obecnie towarzystwo czeka na zgodę KNF na uruchomienie trzech funduszy akcyjnych działających na rynkach globalnych.

— Tego typu produkty były długo naszym znakiem firmowym i wierzymy, że tak pozostanie. Wciąż uważnie selekcjonujemy najlepsze globalne fundusze, zwykle niedostępne wcześniej w Polsce, i łączymy je w produkty pod naszą marką, dając klientowi komfort, że będą na bieżąco monitorowane i wymieniane, gdy zajdzie taka potrzeba — mówi Tomasz Adamus.

Prezes towarzystwa dodaje, że rozbudowę oferty uzupełni MultiStrategia, rozwiązanie, które podejmie walkę z działającymi lokalnie funduszami absolutnej stopy zwrotu, bazując na najlepszych światowych produktach tego typu. Fundusze mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners, przewiduje, że popularnością cieszyć się powinny fundusze NN Lokacyjny Plus, NN Akcji oraz NN Akcji Środkowoeuropejskich, a ciekawymi rozwiązaniami są także NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego oraz NN (L) Senior Loans FIZ.

— Uważamy, że ryzyko polityczne zauważane w poprzednim roku będzie nam nadal towarzyszyło. Prawdopodobnie spowoduje to wysoką zmienność na rynkach finansowych, ale również da ciekawe możliwości inwestycyjne, które będziemy starali się wykorzystywać — mówi Małgorzata Barska. Jarosław Wikaliński, prezes Ipopema TFI, podkreśla, że w 2017 r. towarzystwo chce poszerzyć ofertę o kolejne fundusze absolutnej stopy zwrotu.

Spośród pierwszej trójki towarzystw z rankingu w 2016 r. tylko Ipopema odnotowała wzrost aktywów funduszy rynku kapitałowego. Na koniec grudnia ubiegłego roku towarzystwo, kierowane przez Jarosława Wikalińskiego, zgromadziło w tej części rynku 1,3 mld zł. To 312 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Tyle samo zgromadził MetLife, choć w rok stracił 74 mln zł. Zdecydowanie najwięcej kapitału w tej części rynku należało do NN Investment Partners. Na koniec grudnia 2016 r. towarzystwo dysponowało aktywami o wartości 13 mld zł. Rok wcześniej miało ich o 351 mln zł więcej. Aktywa tych trzech towarzystw na koniec 2016 r. stanowiły 11 proc. ze 147 mld zł zgromadzonych we wszystkich funduszach rynku kapitałowego.

Jak powstał ranking

Przy sporządzaniu rankingu braliśmy pod uwagę wyniki za 2016 r. Ocenialiśmy fundusze inwestycyjne otwarte w ramach 14 kategorii. Co do zasady, bazowaliśmy na klasyfikacji Analiz Online, chociaż niekiedy dokonywaliśmy połączeń (np. agregując akcje zagraniczne z różnych regionów). W ramach każdej kategorii przyznaliśmy punkty od 1 do 4 w zależności od tego, w którym kwartylu znalazł się wynik danego funduszu, promując te z najlepszymi rezultatami. W kolejnym kroku, warunkowo, odejmowaliśmy 1 pkt za wynik ujemny, niezależnie od tego, w którym kwartylu znalazł się fundusz. Nagradzaliśmy także rozwiązania najlepsze (+1 pkt) i najgorsze (-1 pkt). Wynik w rankingu to suma punktów przyznanych w ramach wszystkich ocenianych produktów danego towarzystwa, podzielona przez ich liczbę. W ostatecznym zestawieniu uwzględnialiśmy tylko te TFI, dla których ocenialiśmy co najmniej pięć funduszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wybraliśmy najlepsze TFI 2016 r.