Wydatki inwestycyjne GDDKiA w tym roku wyniosą około 15 mld zł

  • PAP
opublikowano: 13-12-2022, 07:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wydatki na inwestycje drogowe realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad mogą w tym roku wynieść około 15 mld zł - poinformował PAP p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

Tomasz Żuchowski, GDDKiA
Tomasz Żuchowski, GDDKiA
Marek Wiśniewski

"Utrzymujemy ten sam standard z wydatkami na inwestycje. (...) W tym roku powinniśmy na nie przeznaczyć około 15 mld zł" - powiedział PAP Żuchowski.

Z danych GDDKiA wynika, że w samym październiku tego roku wydatki inwestycyjne dyrekcji wzrosły o 17,3 proc., do ponad 1,4 mld zł. Oznacza to, że taką kwotą GDDKiA zasiliła branżę budowlaną. W październiku roku 2021 wydatki zamknęły się kwotą 1,2 mld zł. Z kolei w okresie styczeń - październik tego roku wydatki inwestycyjne wzrosły do 10,88 mld zł z 10,69 mld zł rok wcześniej.

Szef GDDKiA poinformował też, że poza wydatkami inwestycyjnymi GDDKiA przeznaczy na utrzymanie tras krajowych w tym roku około 3 mld zł.

Długość dróg krajowych w Polsce wynosi obecnie 19 tys. 393 km w tym w zarządzie GDDKiA jest to 17 tys. 782 km. Łączna długość dróg szybkiego ruchu w Polsce to 4 tys. 747,8 km, z czego drogi ekspresowe liczą 2 tys. 972,3 km, autostrady to 1 tys. 775,5 km w tym odcinki koncesyjne autostrad liczą 465 km.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane