Wyniki zdominowały GPW

GRA
13-05-2011, 10:12

Piątkowa sesja zaczęła się niezdecydowanie. Przed godz. 10. indeks WIG20 zyskuje 0,3 proc, a mWIG40 jest lekko poniżej zera.

Poranek na Książęcej zdominowały raporty finansowe giełdowych spółek. Imponującym zyskiem pochwalił się KGHM. Miedziowa spółka zarobiła na czysto aż 2 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 825 mln zł. W reakcji na te informacje kurs KGHM zyskuje ponad 1 proc.

Liderem wśród blue-chipów jest dziś Lotos, ze wzrostem na poziomie 1,7 proc. Najsłabiej zachowują się akcje GTC, które tracą 1,5 proc.

Tanieje też Getin Holding (-1,5 proc.). Finansowa grupa kontrolowana przez Leszka Czarneckiego zwiększyła przychody i zysk operacyjny, ale czysty zarobek okazał się mniejszy. Przychody odsetkowe Getin Holdingu wzrosły w I kwartale z 719 mln zł do 875 mln zł (r/r), prowizyjne – ze 165 mln zł do 246 mln zł, a z tytułu składek ubezpieczeniowych – ze 126 mln zł do 152 mln zł. W efekcie zysk operacyjny wzrósł z 64 mln zł do 144 mln zł. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł jednak – ze 110 mln zł do 89 mln zł.

Na szerokim rynku prawie 9 proc. zyskują dziś papiery niedawnego debiutanta, czyli Benefit System, operatora karty Multisport. Dobrze zachowują się też akcje Investcon Group – rosną o 5 proc. Nic dziwnego – wczoraj, tuż przed końcem sesji, spółka podała, że próg 5 proc. głosów na walnym przekroczył znany inwestor Roman Karkosik. Na końcu stawki jest Jago, ze spadkiem na poziomie 7 proc.

Prawie 3 proc. tracą dziś notowania Arctic Paper, który wprawdzie poprawił sprzedaż, ale na poziomie wyników ma straty. Przychody papierniczej spółki wzrosły w I kwartale z 479 mln zł do 635 mln zł r/r. Dramatycznie pogorszyła się jednak rentowność. Na poziomie operacyjnym jest strata w wysokości minus 1,16 mln zł, wobec 12,7 mln zł zysku przed rokiem, a na poziomie netto – jest 8,5 mln zł straty wobec 0,67 mln zł straty.

O ponad 4 proc. tanieje też Polimex-Mostostal, który pokazał zyski niższe od oczekiwań. Grupa specjalizująca się w realizacji inwestycji budowlanych, drogowych i energetycznych, zwiększyła przychody z 772 mln zł do 880 mln zł. Zysk operacyjny z działalności kontynuowanej spadł jednak z 32 mln zł do 30 mln zł, a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej zmniejszył się z 16,8 mln zł do 12,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Wyniki zdominowały GPW