Wysoka inflacja podbiła ceny

Kamil Zatoński
16-11-2004, 00:00

Otwarcie wczorajszego handlu na rynku obligacji przyniosło kontynuację zwyżki cen. Rentowności papierów spadły o 2-3 pkt baz. Była to reakcja na poranną wypowiedź Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że już na wiosnę inflacja wyraźnie spadnie. Wczorajsze dane GUS o dynamice cen w październiku (+4,5 r/r) zaskoczyły jednak rynek, co wywołało natychmiastowe spadki cen. Rentowności wzrosły o 6-10 pkt baz. we wszystkich segmentach papierów. Inwestorzy obawiają się bowiem rychłej podwyżki stóp procentowych. O 16.15 rentowność dwuletnich obligacji sięgnęła 6,77 proc., pięcioletnich 6,76 proc., a dziesięcioletnich 6,47 proc.

Na rynek nie wpłyneły natomiast informacje o podaży pięciolatek na jutrzejszym przetargu. Resort zaoferuje papiery o wartości nominalnej 3 mld zł. Na przetargu bonów rocznych, resort finansów sprzedał całą ofertę wartą 1 mld zł. Przy popycie 2,1 mld zł średnia rentowność sięgnęła 6,77 proc. (spadek o 12 pkt baz. wobec aukcji z ubiegłego tygodnia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wysoka inflacja podbiła ceny